Trafik Cezalarında Artık E-Posta Dönemi!

Trafik cezalarında e-posta dönemi başlıyor. Bundan böyle ceza tutanakları bundan böyle e-posta yolu ile gönderilecek.

Trafik Cezalarında Artık E-Posta Dönemi!

Trafik cezalarında e-posta dönemi başlıyor. Bundan sonra kesilen trafik cezalarının tutanakları araç sahiplerine e-posta ile gönderilecek. Resmi Gazete'de yayınlanan karara ilşikin detaylar haberimizde..

Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete‘de yayımlandı. Peki bu karara göre neler değişti?

Trafik cezalarında kesilen ceza tutanakları bundan sonra teknolojiye uygun olarak e-posta ile gönderilecek. Araç sahipleri bundan böyle kendilerine kesilen hız sınır ihlalleri gibi cezaları e-posta adreslerinden öğrenebilecek.

Yeni yönetmeliğe göre, düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanakları, Hazine ve Maliye Bakanlığı sistemine kayıtlı araç sahiplerinin e-posta hesaplarına gönderilecek. E-posta adresleri kayıtlı olmayanlar, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ilgili birimlerine başvurarak ya da GİB resmi internet sitesi “www.gib.gov.tr” adresinden maillerini kayıt edebilecek. 

Ancak bu karar ceza tutanaklarının e-posta yoluyla almak isteyenler için geçerli olacak. Yani elektronik tebligat istemeyenlere, trafik cezaları posta ile gönderilecek.

ARAÇ KİRALIKSA CEZALAR HANGİ ADRESE GÖNDERİLECEK?

Ceza kesilen araç kiralık ise ve Kiralık Araç Bildirim Sistemi’nde kayıtlıysa, ceza tutanakları kiralayan kişi adına düzenlenerek tebliğ edilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER