Stephen Hawking'in Dünyanın Sonu Öngörüleri Bir Bir Çıkıyor!

Ünlü fizikçi Stephen Hawking'in dünyanın sonunda dair teorileri yeniden gündeme geldi. Hawking'in kıyamet tarihine dair tartışmalar yeniden gündeme geldi. Koronavirüsü daha önce söyleyen ve insanlığı uyaran Stephen Hawking'in teorileri neydi?

Stephen Hawking'in Dünyanın Sonu Öngörüleri Bir Bir Çıkıyor!

Geçtiğimiz senelerde hayatını kaybeden ünlü fizikçi Stephen Hawking'in dünyanın sonunda dair teorileri bilim dünyasında yeniden tartışılmaya başlandı. Peki ünlü fizikçi Hawking'in kıyamate dair teorileri neydi? Stephen Hawking'in kan donduran korkutucu kıyamet senaryoları neden yeinde gündeme geldi? Koronavirüs salgını sonrası gözler Stephen Hawking'in dada önce dediği genetiği değiştirilmiş virüsler açıklamasını akla getirdi.

Stephen Hawking hayatını kaybetmeden önce dünyanın sonu ve kıyamet tahminlerine dair bir açıklama yapmıştı. Stephen Hawking'in ön görüleri oldukça korkutucuydu. Dünyanın sonunun nasıl olacağını söyleyen Hawking'in görüşleri kimiler tarafından aşırıcıderece korkutucu olduğu için deli saçması olarak nitelendirilmişti.

76 yaşında hayatını kaybeden dünyaca ünlü İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking'in bugüne kadar karadeliklerle ilgili yaptığı araştırmalar saygı duyulası olarak nitelendirilmişti. Ancak Stephen Hawking'in kıyamet teorileri de bir o kadar tartışma yaratmıştı. 

Stephen Hawking insanlık tarihini önümüzdeki kısa bir dönemde oldukça kokutucu şeylerin beklediğini söylemişti. Stephen Hawking dünya gezegeninin sonun yaklaştığını bu nedenle insanlığın diğer gezegenlere yerleşmesi için acele etmesi gerektiğini açıklamıştı.

Peki Stephen Hawking'e göre dünyanın sonunu neler getirecekti? İnsalık neden dünyadan kaçmak zorundaydı? Stephen Hawking'in teorilerine göre insanlık Dünya'dan silinecek. Ve bu olayalr asla engelllenemeyecek. Stephen Hawking'e göre dünyaya göktaşı çarpmasının yanı sıra yapay zekâ, iklim değişikliği, genetiği değiştirilmiş virüsler ve nükleer savaş gibi olaylar dünyanda insanlığın sonunu getirecek..

Stephen Hawking'in 2016 yılında BBC'ye verdiği röportajda "Dünyada bir yıl içinde bir felaketin gerçekleşme ihtimali çok düşüktür. Ama bu ihtimal geniş bir zaman diliminde artar ve bin, 10 bin yıl gibi zaman dilimlerinde neredeyse kesin hale gelir" demişti. Stephen Hawking'in bu konuda tek umudu bu süre zarfında insanlığın evrene yayılma ihtimali olmuştu.

Ancak Stephen Hawking önümüzdeki 100 yıl için ise korkutucu teoriler söylemişti. Stephen Hawking "Önümüzdeki yüzyıl boyunca uzayda kendine yeterli koloniler kuracak teknolojiye erişemeyeceğiz, bu yüzden bu süreçte çok dikkatli olmamız lazım." demişti.

Kendisinin de insanlarla konuşmasının bir yapay zeka programı sayesinde olan Stephen Hawking özellikle yapay zekânın yarattığı fırsatların yanında tehditlerine karşı insanlığı uyarmıştı.  Stephen Hawking 2014 yılında yine BBC'ye verdiği röportajında yapay zekânın tam olarak gelişmesinin insanlığın sonunu getirebileceğini iddia etmişti.

Stephen Hawking yapay zekanın yanı sıra iklim değişikliğinin de dünyadaki hayat için büyük bir tehlike olduğunu söylemişti. 

Stephen Hawking uzaylılar için ise şöyle düşünüyordu."Evren'in her yerinden akıllı varlıklara dair sinyalleri tarayan SETI gibi yapılar mevcut. Ancak evrendeki diğer akıllı uygarlıklara seslenmek riskli. Uzaylıların Dünya'yı kaynakları için talan edip yoluna devam etme ihtimali çok yüksek. Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse Kristof Kolomb'un Amerika'ya ayak basması gibi olacaktır. Bu yerli Amerikalılar için hiç iyi olmamıştı. Akıllı varlıkların tanışmak istemeyeceğimiz türden şeylere nasıl dönüşebileceğini görmek için kendimize bakmamız yeterli." diyerek bu konuya da dikkat çekmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2020, 23:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER