Sık Kullanılan Şifrelere Dikkat

Uzmanlar tarafından bazı sık kullanılan şifrelerin güvenlik açığı oluşturmasından dolayı dikkatli olunması gerektiği özellikle belirtildi.

Sık Kullanılan Şifrelere Dikkat

Teknoloji uzmanları tarafından teknoloji açıkları konusunda uzun zamandır yürütülen bir çalışmanın sona erdiği açıklandı. Bunun ardından uzun zamandır konu hakkında çeşitli çalışmaların yapıldığı belirtilmişti. Bu çalışmalarla birlikte teknolojiyi yakından kullanan ancak bu kullanımlar sırasında çeşitli şekillerde mağduriyet yaşayan kişilerin hangi şifreleri kullandıkları yönünde yeni bir çalışmanın gerçekleştirildiği özellikle belirtti. 

İnternetin çeşitli katkılarından sonuna kadar yararlanan kullanıcıların bazı kötü niyetli kişi ya da kişiler tarafından da internet kullanımı sırasında çeşitli mağduriyetler yaşadıkları belirleniyor. Bunun ardından çeşitli şifreler ile kayıt olunan bazı siteler, bankacılık sistemleri, kredi kartı şifreleri gibi durumlarda sanal ortam üzerinden alışveriş yapılırken daha dikkatli olunması konusunda bazı çalışmalar yürütülmüştü. Ancak vatandaşların şifrelerini olması gerektiği gibi güçlü güvenlik sistemleri arasında belirlemedikleri için çeşitli mağduriyetlerin yaşandığı ortaya çıktı. 

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin son zamanlarda zaman kaybından duyulan endişe ile birlikte oldukça arttığının belirlenmesi üzerine kötü niyetli kişi ya da kişiler tarafından bu konuda bazı çalışmaların yürütülmesine karar verilmişti. Özellikle kolay tahmin edilebilecek şifreleri önemli sistemlerde kullanan bazı kullanıcıların güvenlik açığı bulunan alanlarda büyük mağduriyetler yaşadıkları tespit edildi. Özellikle 12345 abcd gibi arka arkaya gelen çeşitli kolaylıktaki şifrelerin özellikle kullanılmaması gerektiği önerildi. Bunun ardından isim ve doğum tarihi gibi kolay tahmin edilebilecek şifrelerinde büyük risk oluşturduğu belirlendiği için harf ve sayı kombinasyonundan oluşan güçlü şifrelerin olması öneriliyor. 

YORUM EKLE