Siber Güvenlikte DDOS Saldırılarına Dikkat

Siber güvenlikte en önemli adımlardan biri güvenli internet kullanımıdır. VMİ Danışmanlık bloğunda yer alan bir yazıya göre siber güvenlik kapsamında son kullanıcıların da bilinçlendirilmesi, bilgi güvenliği alanında farkındalığının oluşturulması gerekiyor.

Siber Güvenlikte DDOS Saldırılarına Dikkat

Haber24 - Teknoloji ve dijital dönüşümle kurumlar ve bireyler için önem sırası her geçen gün artan siber güvenlik konusunda yapılması gerekenleri özetliyor. Kullanıcıların başta e-mail ve banka hesap şifrelerini karmaşık seçeneklerden oluşturması, sık sık değiştirmesi ve çok faktörlü doğrulama seçeneğini kullanması büyük önem taşıyor. Ayrıca parola ve kimlik bilgilerini kamusal alanda paylaşmamaları, güvenli internet sitelerinden alışveriş yapmaları gerekiyor. Kullanılan cihazın sistem ve anti-virüs güncellemelerinin eksiksiz olması ve korsan, crack yazılımlar kullanılmaması öneriliyor.

Güvenli internet kullanımı için yapılması gerekenler

Güvenlik cihazlarını zafiyet analizleri yapılmalıdır. Risk analizi ve optimizasyon yazılımları kullanılmalıdır. Sistem üzerindeki anomali’ler tespit edilmeli ve gerekli aksiyonlar alınmalıdır. Sistem yöneticilerinin de ne tür işlemler yaptığı izlenip, kaydedilmelidir. Gizli bilgi ve belgelerin, sadece erişim gerekliliği olan kişiler tarafından erişilebilir olmalıdır. Dışarıdan gelebilecek tehditlere önlem alındığı gibi, içeriden de gelebilecek olan tehtidlere karşı kullanıcıların kontrol edilmesi gerekmektedir. Kurumun belirlemiş olduğu güvenlik politikası gereğince, antivirüs sistemlerinin güncel olması, kullanılan operating system’ lerin (Windows, Mac) güncel olması, ağ erişim kısıtlamaları gibi güvenlik yazılımları bulunmalıdır. Kullanıcı şifrelerinin karmaşık olması, sıklıkla değişimi ve çok faktörlü kimlik doğrulama seçenekleri tercih edilmelidir. (E-Mail, Banka Hesapları) Gizli bilgileri (Parola, kimlik numarası) kamusal alanlarda paylaşılmamalıdır. Güvenli internet siteleri üzerinden alışveriş yapılmalıdır. Kullandığımız cihazın (PC, Telefon, tablet) sistem ve anti-virüs güncellemeleri yapılmalıdır. Korsan, crack yazılımlar kullanılmamalıdır.

Kaynak: VMİ Danışmanlık

YORUM EKLE