Şanlıurfa'da kimliksiz telefon almak yasaklandı

Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre artık kimlik bilgileri olmadan cep telefonu ve hat tahsis edilmesi yasaklandı.

Şanlıurfa'da kimliksiz telefon almak yasaklandı

Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada ikinci el elektronik ürün satışlarında kimlik bilgilerinin alınması gerektiğini içeren bir şart belirlendi. Şanlıurfa Valiliği, ikinci el cep telefonu alım satımlarında kimlik bilgilerinin olmadan bu işlemin gerçekleşmemesi adına önemli bir adım atmış oldu.

Yapılan açıklamada, ikinci el alım satım yapan, yeni hat satışı yapan işyerlerinde, yabancı uyruklu ve şüpheli kişilerin iletişim konusunda sahte isim kullanarak yeni ürün satın almalarını engellemek amacıyla, işlem yaparken kimlik kontrolü şartı getirdi. Buna gerekçe olarak, sahte isimlere ürün satışı ve hat tahsisi yapan  birçok iş yeri tespit edildiğini belirten valilik, konu ile ilgili yakından takip yapıyor.

Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 56.maddesinde “Abonelik tesisi için gerekli kimlik belgelerinin örneğinin alınmadan işletmeci veya adına iş yapan temsilcisi tarafından abonelik kaydı yapılamaz” hükmü bulunuyor. Bu hükme göre ikinci el elektronik cihaz alım satım işlerinde alıcı ve satıcı kimlik bilgilerinin alınmadan yapılacak olan işlemlerin suç teşkil ettiği ortaya çıkıyor. Bu sayede kimlik bilgileri olmadan bu tip alışverişler yapılamayacak. Eğer bu kural ihlal edilirse, ilgili işyerlerinden yapılacak olan işlemler anlık şekilde İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlü’nün belirlediği bir iletişim kanalı ile Asayiş Şube’ye bilgiler aktarılacak.

Valilik tarafından yapılan açıklamanın devamında, belirtilen hususların, karar tarihinden başlamak kaydıyla yerine getirilmemesi durumunda, bunun yazılı olarak bildirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

YORUM EKLE