Samsung Galaxy S8 ve S8+ Yeniden Başlatma Problemi İle Gündemde

Samsung Galaxy S8 ve S8+’larda geçtiğimiz günlerde kırmızı ekran hatası gündeme gelmişti. Şimdi ise cihazın kendi kendine yeniden başlaması konuşuluyor. Çözüm olarak bir kaç tavsiye sunuldu.

Samsung Galaxy S8 ve S8+ Yeniden Başlatma Problemi İle Gündemde

Samsung’un yeni modeli Samsung Galaxy S8 ve S8+, geçtiğimiz günlerde kırmızı ekran hatası ile konuşulmuş. Kırmızı ekranın çözümü için çeşitli yollar aranmıştı. Daha sonra Samsung şirketi tarafından yapılan açıklamada sorunun donanımsal değil yazılımsal olduğu açıklanmış ve bir sonraki güncellemede bu sorunun çözüleceği belirtilmişti.

YENİ BİR PROBLEM

Samsung’un amiral gemisi olarak çıkardığı modeli sorun üzerine sorun çıkarmaya devam ediyor. Kullanıcılar bu kez telefonun kendi kendine reset (yeniden başlatma) atmasından şikayetçi olduklarını belirtti. Şikayetçi olan bir kullanıcı 10 saatlik telefon kullanımında telefonun 7 kez kendi kendine yeniden başladığını belirtti. Yeniden başlatma olayının kamera ya da Samsung Themes benzeri bir uygulama kullandığı sırada gerçekleştiği belirtilirken, uygulamanın aniden durduğu ve görüntünün gitmesinden sonraki birkaç saniye sonrasında da telefonun yeniden başladığı bilgisi paylaşıldı.

Forumlarda konuşulan konularda bir çözüm bulunmuş değil. Öyle ki Galaxy S8+ cihaza sahip olan bir başka kullanıcı, cihazı fabrika araylarına döndürdüğünde bile sorunun çözülmediğini belirtiyor. Bazı kullanıcılar sorunun microSD kartlardan dolayı oluşabileceğini belirtirken, geçici çözüm olarak sadece bu görünüyor. Samsung konuyla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapmadı ya da sorunla ilgili resmi bir yama ya da çözüm önerisi sunmadı. Samsung'un önceki amiral gemilerini satış anlamında henüz çok yeni olmasına katlayarak geçen Galaxy S8 ve S8+ modelleriyle ilgili daha önce de birkaç sorun raporlanmış ve gereken açıklamayı yapmıştı.

YORUM EKLE