Momo kimdir momo karakteri nereden esinildi?

blog yazarı blogger bolat WhatsApp'ta yayınlan Momo korku zinciri mesajı ile ilgili bir blog yazısı paylaştı. Momo neye benziyor? Momo karakteri nereden esinlendi? Momo'nun ardında kimler var? Gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Momo kimdir momo karakteri nereden esinildi?
Sosyal medyada Momo adlı yeni bir oyun içimizdeki karanlık düşüncelerin bir ürünü olarak ortaya çıktı. Momo zincir korku oyunu mesajı profilinin önce Facebook'ta kurulduğu iddia ediliyor. Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan  korkunç yüzlü Momo karakterini giderek daha fazla kişi tanımaya başladı. Momo nedir? Momo oyunu nasıl oynanır? Gibi cümleler arama motorlarında hızla yükseliyor.

Momo'nun arkasında kim var?

Özellikle gençlerin ilgi gösterdikleri bu oyun salgın gibi yayılmaya ve kötülük saçmaya aday bir dijital zararlı. Daha doğrusu siber zararlı diye isimlendirelim. Hatırlarsanız bir Rus yazılımcı tarafından geliştirilen Mavi Balina oyununa işlev olarak çok benziyor. Bu oyun ile ilgili olarak aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Momo neden Latin Amerika’da yaygın olarak kullanılıyor? Öncelikle fotoğraftaki Harpia nesli yok olan bir Güney Amerika kartalının adıdır. Başka bir neden ise mali yapıları bozuk, gelişmişlik düzeyleri düşük fakat dijital dünyaya ilgisi ve ihtiyacıda yüksek olan ülkeler olan Latin Amerika ülkelerinin hedef alınması bu sosyolojik yapıları nedeniyle hedef olarak seçilmiş olabilir. Meksika, Kolombiya, Arjantin gibi ülkeleri düşünün!

Momo neden Afrika'da görülmüyor? Momo karakteri nereden çıktı gibi daha bir çok soruya cevap bulmak istiyorsanız blog yazarı blogger Bolat'ın İstanbul İstanbul Olalı adlı bloğundan blog yazısının devamını oluyabilirsiniz.

Kaynak: İstanbul İstanbul Olalı / blog

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz
Deniz - 9 ay Önce

Korkunçtur

moruqoglu moruq
moruqoglu moruq - 8 ay Önce

momolandınız

Ranky gs
Ranky gs - 8 ay Önce

Abi baldi oyunu ve momo nerden buluyorsunuz