İzmir'de Öğrenciler Elektrikli Araba Üretecek

İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri katılacağı bir yarışmada elektrikle çalışan bir araba üretecek.

İzmir'de Öğrenciler Elektrikli Araba Üretecek

İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki öğrencilerinin tasarladığı yeni projede elektrikli araba üretilecek. TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen elektrikli araba yarışmasında boy gösterecek olan öğrenciler yarışmaya “Ecowhell” isimli takım ile katılacak. Öğrenciler elektrikli araba projesi için 35 bin tl destek aldı.

Alternatif temiz enerji kaynaklarında farkındalık oluşturmak ve teknolojik gelişime katkı sağlamak amacıyla 2005 yılından itibaren yapılan etkinlikte, İEU Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin sayesinde kurulan takım 21 – 27 Ağustos’ ta yapılacak olan teknolojik yarışma için elektrikli arabalarını hazırlıyor. TÜBİTAK Efficiency Challenge ElectricVehicle isimli yarışmada boy gösterecek olan İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde 25 kişilik bir ekip bulunuyor.

PROJEYE TAM DESTEK

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar kapsamında, İEÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrt. Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Bilir danışmanlığında gerçekleştirilecek olan çalışma, öğrencilerin 25 – 26 Şubat arasında Gebze TÜBİTAK TÜSSİDE Enstitüsünde eğitim alması ile başlayacak. Bülent Bilir, günümüz gençlerinin teknolojiye yoğun bir ilgisi olduğunu belirterek, “Farklı disiplinlerden öğrencilerimiz bir araya geliyor. Aracın tasarımdan bütün elektrik, makine aksamına dek öğrencilerimiz yapacak. Onların heyecanı bütün disiplinlerin gelişmesini sağlayacaktır. Öğrencilerimiz en verimli batarya ya da hidrojen enerjili araç üretme konusunda teşvik ediliyor. Onlara mühendislik yeteneklerini gösterebilecekleri bir ortam sunuluyor. Bu ortamda İzmir Ekonomi Üniversitesini en iyi şekilde temsil edecekler” dedi.

YORUM EKLE