İnternetten Yasa Dışı Film İzleyenler Ceza Alacak

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, kültür ve sanat eserlerinin internet üzerinden veya başka bir şekilde elektronik ortamlarda yasa dışı kullanılmasına ilişkin açıklama yaptı. Avcı, açıklamasında internetten yasal olmayan içeriklerin izlenmesinin, erişim yasaklatmaya varan cezalarla sonuçlanabileceğini belirtti.

İnternetten Yasa Dışı Film İzleyenler Ceza Alacak

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gölbaşı Vilayetler Evi’nde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun değiştirilmesine yönelik hazırlanan taslak hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

Nabi Avcı, bugün öğle saatlerinde telif kanununa ilişkin önerilerin, görüşlerin Kültür Bakanlığı’na ulaştırılabileceğini belirtti. Herhangi bir sanat eserinin üretimi, çoğaltımı, yayınlanması gibi araçların kullanıldığı teknolojik cihazların sürekli gelişim gösterdiğini kaydederek, gençlerin sanat eserleri ile ilişki kurmalarının kolaylaşması açısından sevindirici olduğunu belirtti.

"TEDBİRLER YETERSİZ"

Sanat eserlerinin internet üzerinden veya herhangi bir şekilde elektronik ortamlarda yasa dışı olarak kullanılması konusunda tedbirlerin yetersiz olduğunu belirten Avcı, bugün gerçekleştirilen toplantıda konu hakkındaki görüşlerini bildirdi.

Yasa taslağının süreci hakkında da bilgi veren Avcı “Taslak, internet sitemizde 30 gün süreyle görüşlere açık olacak. Bu bir ay içerisinde biz zaten komisyon üyelerimizden de gelen, kamuoyundan gelecek olan görüşleri, değerlendirmeleri alacağız. Son şeklini verip bu yasama dönemi bitmeden inşallah yasalaştırmak için Meclise göndereceğiz.” şeklinde konuştu. Sinemacıların yaşadığı problemli konular ile ilgili gelen bir soru üzerine Avcı, sinemacıların, oyuncuların, edebiyatçıların, müzisyenlerin eserlerinin çoğaltılmasının da bu kapsama girdiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 10:22
YORUM EKLE