Dijital Medya Kullanımı 9 Yaşına Kadar Düştü

Küçük yaştaki çocukların akıllı cep telefonu kullanma yaşlarının 9 yaşına kadar indiğini belirten araştırma şirketi Dubit Research, konu ile ilgili açıklama sonuçlarını paylaştı.

Dijital Medya Kullanımı 9 Yaşına Kadar Düştü

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu tarafından kurum yapımlarının yabancı yayıncılara tanıtılması amacı ile düzenlenen 2. TRT Uluslarası İzleme Günleri’ne 40 farklı ülkeden katılımcılar davet edildi. İngiltere’de araştırma hizmetleri yapan Dubit Research şirketi yöneticisi Adam Woodgate’de katılımcılar arasında yer aldı.

Woodgate tarafından yapılan açıklamada Afrika, Avrupa, Amerika, Avustralya ve Asya'da çocukların geleneksel ve dijital medya kullanım alışkanlıklarının sonuçlarını değerlendirdi. Dünyanın her yerinde çocukların her çağda olduğu gibi "eğlenmek" istediğini ifade eden Woodgate, yeni dönem çocuklarının farkının ise "istedikleri anda istedikleri şeye kavuşabilmeleri" olduğunu belirtti.

EN ÇOK TELEVİZYON KULLANILIYOR

Küçük yaşlardaki çocukların dijital medya ile aralarının Türkiye’de diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla olduğunu belirten Woodgate, dünyanın her yerinde olduğu gibi 7-8 yaşına kadar çocukların medya araçları arasında en çok televizyonu kullandığını söyledi. Woodgate, günümüzde 9-11 yaş aralığında en fazla tercih edilen elektronik medya aletinin akıllı telefonlar olduğuna dikkati çekerek, 9 yaşına kadar aile, medya kullanım alışkanlıklarında etkiliyken bu yaştan sonra sınıf arkadaşlarının görüşlerinin önem kazandığını dile getirdi. Çocuklar okul hayatına başladığında ve arkadaşlarıyla oyun oynamak için dışarı çıkabildiği dönemde anne ve babanın medya kullanım alışkanları konusunda çok fazla bir şey yapamadığını, etkin olamadığını ifade eden Woodgate, çocukları bu dönemden sonra arkadaşlarının dijital medya konusunda bilgilendirdiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2017, 12:42
YORUM EKLE