BTK'dan Vatandaşlara Çalıntı Cep Telefonu Hakkında Uyarı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), vatandaşlara cep telefonlarının çalılnması ile ilgili konularda uyarılarda bulundu. Buna göre cep telefonu kullanıcılarının IMEI numaralarını kaydetmesi gerektiği belirtildi.

BTK'dan Vatandaşlara Çalıntı Cep Telefonu Hakkında Uyarı

Bilgi Tenolojileri ve İletişim Kurumu, cep telefonu kullanan vatandaşların sürekli yaşadığı kayıp ve çalıntı olayları ile ilgili önemli uyarılarda bulunndu. Cep telefonu kullanıcıları, telefonlarını çaldırdıkları zaman rehberlerindeki bilgileri kaybetmesinin üzüntülerini yaşarken, aslında telefonun suç örgütleri tarafından aktif bir şekilde kullanılması durumu ile karşı karşıya gelebileceği belirtildi. BTK, böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak için vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Türkiye çapında yaklaşık olarak 75 milyon cep telefonu kullanıldığı biliniyor. Türkiye’de her ülkede olduğu gibi çalıntı cep telefonu kullanan sayısı da oldukça fazla.

RESMİ UYARI YAPILDI

BTK bu konularda vatandaşa yaptığı resmi açıklamada şöyle uyarılarda bulundu: “Cihazına ait IMEI numarası beyaz listede bulunan ancak cihazı çalınan, yağmalanan, kaybolan veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişiler cihazının elektronik haberleşme şebekesinden hizmet almasını engellemek için e-Devlet kapısı üzerinden veya telefon yoluyla BİM’e ihbarda bulunur. Ayrıca Mahkemelere veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına da çalıntı cihaz ile ilgili başvuruda bulunulabilir. Kayıp/çalıntı ihbarının gerçekleşmesi için öncelikle cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarasının bilinmesi, hat sahibi olan kişinin telefon ile ihbarda bulunması gerekmektedir. Ayrıca Mahkemelere veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına da çalıntı cihaz ile ilgili başvuruda bulunulabilir." 'Kayıp/çalıntı cihazımın bulunmasını istiyorum, Ne yapmalıyım?' sorusunun da cevaplandırıldığı açıklamada, "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun çalınan, gasp edilen veya kaybedilen cep telefonlarını bulmak ve ilgili kişiye teslim etmek gibi görevleri bulunmamaktadır. Bu konuda adli mercilere başvurulabilecektir.”

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2017, 22:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
seyma nur kocak
seyma nur kocak - 2 yıl Önce

merhaba benım telefonum yurdısından geldıgı ıcn kapalıydı ve calındı sımkart okum uyor yınede kyıp calııntı yasal uyarı mesajı gıdermı