Adobe Flash Player Ne Olacak, Neden Kalkıyor?

Yıllardır hayatımızda olan Adobe Flash Player 31 Aralık 2020'de yayından kaldırıldı. Güvenlik nedenleriyle kullanıcıların programı silmesi gerektiğini söylendi.

Adobe Flash Player Ne Olacak, Neden Kalkıyor?

Bir süredir bilgisayarına Adobe’den uyarı mesajı gelen kullanıcılar “Adobe Flash Player yayından kaldırılıyor mu?” sorusunun yanıtını arıyor. Amerikan Birleşik Devletleri merkezli yazılım ve teknoloji şirketi olan Adobe’nin, web tarayıcıları için geliştirdiği Adobe Flash Player’i yayından kaldırılmasıyla ilgili detayları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İşte Adobe Flash Player’in son durumuyla ilgili tüm detaylar…

ADOBE FLASH PLAYER NE OLACAK?

Bir zamanların en popüler yazılımlarından biri olan Adobe Flash, bu yıl sonu itibariyle kullanıma kapatılıyor. Flash’ın kullanım ömrünün dolduğunu bilmeyen kişileri haberdar etmek amacıyla kullanıcılara uyarı mesajı gönderiliyor.

ADOBE FLASH PLAYER NEDEN KALKIYOR?

Adobe Flash’ın resmi ömrü 31 Aralık 2020 tarihinde tamamlanacak. Adobe Flash Player ve neredeyse tüm Flash eklentilerinin de 12 Ocak 2021’den itibaren hiçbir içeriği oynatamayacağı açıklandı. Flash’ın bilgisayarlardan kaldırılması gerektiğini bilmeyen kullanıcılara haber vermek amacıyla Windows 10 kullanıcılara uyarı ekranı paylaşan Adobe ve Microsoft’un yazdığı mesaj genelde kullanıcılar tarafından göz ardı ediliyor. Ancak Adobe, programın kaldırılmaması durumunda güvenlik sorunları oluşabileceğini dile getirdi.

Adobe, Flash programının kaldırılması için kullanıcıların bilgisayar ekranında gösterdiği mesajın Türkçe çevirisi ise şu şekilde;

“Adobe Flash Player’i kullandığınız için teşekkür ederiz. 31 Aralık itibariyle Flash Player’e destek vermeyi kesiyoruz. Sisteminizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için, Flash Player içeriğini acilen kaldırmanızı tavsiye ediyoruz.”

Flash Player ile ilgili son durum Windows 10 güncellemesi ile kullanıcılara aktarıldı. Uygulamanın kullanıcılar tarafından manuel olarak silinebileceği açıklandı.

Bilgisayara gönderilen tüm uyarılara rağmen bilgisayarından Adobe Flash Player’ı kaldırmayan kullanıcılar için de yeni bir yöntem geliştiren Microsoft, 2021 yılının ilk günlerinde Windows 10 için Adobe Flash Player’ı tamamen silecek bir güncelleme getirmeyi planlıyor. Getirilecek olan bu güncelleme ile yalnızca Microsoft’un otomatik olarak indirdiği uygulama için geçerli olacak ve Flash Player eklentilerini tarayıcılar üzerinden indiren kullanıcılar programı yalnızca kendileri kaldırabilecek.

Mozilla, Firefox 85 sürümü ile Flash Player desteğini tarayıcısında sona erdirmişti. Google Chrome ve Microsoft Edge’in de Flash desteğini yakın bir zamanda sona erdireceği biliniyor ancak ne zaman yapılacağı ile ilgili henüz kesin bir tarih verilmedi.

1997 YILINDA HAYATIMIZA GİRMİŞTİ

Macromedia şirketi tarafından 1997 yılında Future Splash Animator adlı yazılımın satın alınmasıyla birlikte ortaya çıkan yazılım “Flash” ismiyle ve 2.0 sürümüyle tüm dünyada kullanıma sunulmuştu. Yine 1997 yılında Macromedia Flash 3.0 ismi ile yeni sürümüne yükseltilen yazılım, kullanıcıların web sitelerine getirilen eklentiler sayesinde sayfalar arasında daha fazla vakit geçirmesini amaçlıyordu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2021, 15:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 3 hafta Önce

Allah belanızı versin saten tek oyun platformuydu ama pokiden yapabilirsiniz heralde

SIRADAKİ HABER