Adil kullanım kotası tarihe karışıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklamaya göre adil kullanım kotası ortadan kaldırılacak, güvenli ve sorunsuz bir internet hizmeti için çeşitli çalışmalar yapılacak.

Adil kullanım kotası tarihe karışıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından düzenlenen 7 Şubat Dünya İnternet Günü ve Güvenli İnternet Tanıtım Programı’na katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, adil kullanım kotası ile ilgili yeni düzenlemelerin gerçekleşeceğini söyledi.

Arslan, Türkiye’de aktif olarak uygulanan adil kullanım kotası hakkında, Mayıs ayı itibariyle yavaş yavaş sistemde değişiklik olacağını ve 2018 yılının sonuna kadar bu uygulamanın sonlandıracağının altını çizdi.

Adil kullanım kotası, Türkiye’de uygulanmakta olan bir internet hızı dengeleme uygulamasıdır. Servisler tarafından verilen “sınırsız” hizmet bile kullanılıyor olsa, belirli bir internet veri kullanımı sonrası hız düşüklüğüne sebep olan bu uygulamadan binlerce insanın memnun olmadığı yapılan anketlerle ortaya çıkmıştı.

Bakan Arslan’ın açıklamalarına göre, internet ile ilgili gelişmeleri takip edebilmek, gündemi yakalamak, teknolojik gelişmelerin devamını sağlamak için birçok proje uygulaması yapılacak. Adil kota kullanımı haricinde güvenli internet konusunda da çalışmaların hızlandığını söyleyen Bakan, internet kafelerde kullanılacak olan filtre programlarının yaygınlaştırılması, çocuklar ve gençler için internet kullanımı ile alakalı önemli bilgiler içeren kitapçıkların hazırlanması ve bunların dağıtılması, internette zararlı olabilecek içeriklerin bir şekilde bertaraf edilmesi ile ilgili çalışmaların yapılacağının altını çizdi.

İnsanları internet kullanımı ile ilgili bilinçlendirmek kapsamında yürütülecek projelerin, bu amaçla kurulacak olan atölyelerde yürütüleceğini söyleyen Arslan, bu atölyelerde robotik çalışmaların yapılacağını ve aynı zamanda psikolog, bilişim uzmanları ve sosyal medya uzmanları ile destekleneceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 09:50
YORUM EKLE