1 Mayıs İtibariyle AKK Kalktı Kota Aşım Ücreti Geldi

Adil Kullanım Kotası kapsamında yapılan ilk düzenlemeler bugün yürürlüğe giriyor. 1 Mayıstan itibaren geçerli olacak düzenlemede eskiye nazaran daha farklı bir ücretlendirme sistemi uygulanacak.

1 Mayıs İtibariyle AKK Kalktı Kota Aşım Ücreti Geldi

Uzun süredir tartışmalara konu olan internet servis sağlayıcılarının müşterilerine dayattığı Adil Kullanım Kotası (AKK) kademeli olarak tarihe karışacak. Bugün itibariyle ilk adımı atılacak olan yeni düzenlemede veri indirme hızı iyileştirilecek.

Yeni sunulan paketlere göre abona olacak kullanıcılara AKK kota seçeneği sunulmayacak. Buna göre artık kotaların aşılması gibi durumlarda GB başına ücret istenecek. Örnek olarak 40 gb’lık bir paket kullanıyorsanız ve kotayı bitirdiyseniz yani 40 gb’lık bir internet kullandıysanız, üzerine eklenen her GB için ayrı ücret ödeme durumunda kalıyorsunuz.

ESKİ ABONELER MEVCUT SİSTEMDE DEVAM

Kota aşım ücretleri sadece yeni aboneler için geçerli olacak. Eski abonelerde AKK sistemi devam edecek. Mobil internet hizmetinde, işletmeciler tarafından farklı seviyelerde AKN sonrası hız değerleri uygulanıyor. BTK tarafından alınan kararla AKN sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/s olarak belirlendi. Mobildeki bu düzenleme 1 Mart'ta uygulanmaya başlandı. Sabit genişbant internet hizmetinde ise AKN'li tüm paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmakta iken, yapılan düzenlemeyle paket hızına göre farklılaşan AKN sonrası indirme hızları belirlendi.

Şu anda sadece Turkcell, Superonline müşterilerine sunulan platin paket ile bu seçenekler sunulabiliyor. İlerleyen günlerde diğer internet servis sağlayıcılarının da bu yönteme geçmeyi planladıkları belirtildi.

YORUM EKLE