Hakan Çalhanoğlu’na Men Cezası

Hakan Çalhanoğlu 16 yaşındayken Trabzonspor’la sözleşme imzalamış ancak Hamburga transfer olmuştu. Bordo Mavili ekipe, Çalhanoğlu’nu FIFA’ya şikayet etmişti. FIFA’nın geçen sezon aldığı kararı. CAS onadı ve Çalhanoğlu 4 ay men cezası alarak sezonu kapattı.

Hakan Çalhanoğlu’na Men Cezası

Almanya’nın Leverkusen takımında forma giyen Hakan Çalhanoğlu, dün CAS’tan gelen haberle büyük bir şok yaşadı. Çalhanoğlu, Karlsruhe’de oynarken 2011 yılında Trabzonspor, baba Hüseyin Çalhanoğlu ile ön protokol imzalamış; oyuncunun kendisine ve ailesine toplam 200 bin Euro para ödenmişti. Anlaşmaya göre 17 yaşındaki Çalhanoğlu, profesyonel sözleşmesini Bordo-Mavililer ile imzalayacaktı. Ancak milli yıldız kararından vazgeçip önce Karlsruhe’de profesyonel sözleşmeye imza atmış, ardından 2012’de Hamburg’a transfer olmuştu. Trabzonspor da bunun üzerine Çalhanoğlu’nu FIFA’ya şikayet etti. Dava sürerken, başarılı orta saha oyuncusu 2014’te Leverkusen’e gitti.

AĞIR BİR CEZA
Hakan, kariyerinde başarı basamaklarını bir bir tırmanırken, FIFA konuyla ilgili kararını vererek yıldız futbolcuyu 4 ay futboldan men etmişti. Uluslararası Tahkim Mahkemesi (CAS), verilen bu cezayı onadı. Ayrıca 22 yaşındaki oyuncunun Trabzonspor’a 100 bin Euro tazminat ödemesine hükmedildi. Hakan böylece sezonu kapatmış oldu. Leverkusen Sportif Direktörü Rudi Völler, “Hem bizim hem de Hakan için ciddi bir darbe. Leverkusen’in konuyla hiçbir ilgisi yok. Ancak ceza bize de kesilmiş oldu” açıklamasını yaptı.

A MİLLİ FORMADAN’DA MAHRUM KALACAK
FIFA’nın verdiği bu ceza tüm resmi maçları kapsıyor. Bu, Hakan Çalhanoğlu’nun milli takımda da görev yapamayacağı anlamına geliyor. 22 yaşındaki futbolcu, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde 24 Mart’ta Finlandiya ile oynayacağımız kritik müsabaka ile 27 Mart’ta Moldova ile yapacağımız hazırlık maçında forma giyemeyecek.

CHELSEA’YA GİDECEKTİ
Trabzonspor ile yaptığı ön protokole uymayan Hakan Çalhanoğlu, 2012’de 2.5 milyon Euro karşılığında Hamburg’a satıldı. Hakan 4 Temmuz 2014’te ise Hamburg’dan Bayer Leverkusen’e tam 14.5 milyon Euro’ya transfer oldu. 22 yaşındaki yıldız ile Chelsea yakından ilgileniyordu. Milli oyuncunun yaz döneminde İngiliz devine imza atması bekleniyordu.

MADDE MADDE SÜREÇ
1-) Karlsruhe’nin altyapısında oynayan Hakan Çalhanoğlu 17 yaşındayken Trabzonspor’un gündemine geldi, 2011 yılında oyuncuyla ön protokol imzalandı. Kendisine 100 bin Euro, aynı zamanda menaceri ile ailesine de 100 bin Euro ödendi.

2-) Hakan Çalhanoğlu, ön protokol imzalamasına rağmen Trabzonspor ile anlaşmadı ve 2012’de ilk profesyonel sözleşmesini Karlsruhe ile yaptı.

3-) Bu gelişme üzerine Sadri Şener’in başkanlığını yaptığı Trabzonspor Yönetimi konuyu FIFA’ya taşıdı ve dava sürecini başlattı. Hakan Çalhanoğlu’nun 6 ay futboldan men edilmesi istendi.

4-) FIFA’nın Trabzonspor’u haklı bulmasının ardından CAS süreci başladı. Bordo-Mavililer cezanın artması, Hakan Çalhanoğlu cephesi ise cezanın kalkması için CAS’a gitti.

5-) Trabzonspor, FIFA’nın verdiği 4 ay futboldan men cezasının artırılmasını ve oyuncunun 100 bin Euro’yu iade etmesini istedi. Ayrıca ön protokoldeki ‘anlaşmadan cayan 1 milyon Euro tazminat öder’ maddesinin hayata geçirilmesini talep etti.

6-) CAS süreci sonrası Trabzonspor haklı bulunurken Hakan Çalhanoğlu’nun 4 ay futboldan men cezası kesinleşti. Ayrıca Hakan Çalhanoğlu’nun 2011’de aldığı 100 bin Euro’yu iade etmesine hükmedildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 10:08
YORUM EKLE