Galatasaray neden elendi?

Son 3 sezonun şampiyonu Galatasaray,Muslera harici neredeyse as kadrosuyla Başakşehir deplasmanındaydı.Son haftaların hücumda etkin takımı Galatasaray etkili de başladı aslında.Podolski’nin direğe çarpan bir topunun da dahil olduğu zaman dilimi içerisinde ilk 5 dakikayı domine eden taraftı.

Galatasaray neden elendi?

BURAK DURSUN/SPOR

Ne olduysa 5.dakikada oldu.Takımın şefi,maestrosu ve geldiği günden bu yana en iyi sezonunu geçiren Sneijder sakatlanınca takımın aklı uçtu.Bu dakikadan itibaren ligin en organize ve ne oynadığını bilen takımı Başakşehir,Abdullah Avcı’nın da telkinleriyle tıpkı ligin ilk yarısında TT Arena’da oynanan maçta olduğu gibi Galatasaray’ın hücum yönü baskın defansif yönü çok zayıf olan sol tarafından oyunu rakip sahaya yıktılar.Carole ve Bruma önde basıp arka tarafı boş bıraktıkça Başakşehirin hızlı oyuncuları Caicara ve Visca o boşluğu iyi değerlendirip adeta sol tarafı ‘otoban’a çevirdiler.

Ekstradan oyun kurma yönü çok zayıf olan Semih’e Doka,Visca ve Mustafa yoğun pres yapınca hata ve ardından gelen gol de kaçınılmaz oldu.Tabii goldeki Visca’nın yakalandığı ama çalınmayan bariz ofsaytta tekrardan ‘video hakem’ iddialarını gündeme getirdi.

Takımın beyni Sneijderin yokluğunda top çevirmekte zorlanmaya devam eden Galatasaray orta alanda yine bir pas hatası sonucu golü koklayan,doğru zamanda doğru yerde olan, ve topa adeta ‘’Benim adım Pektemek gol demek’’ dercesine vuran ve kendisinin ve takımının ikinci golünü atan Mustafa’ya bir kez daha mağlup oldu ve ilk yarı 2-0 sona erdi.

2.yarıda gole ihtiyacı olan Galatasaray son haftalarda iyi başardığı dar alanda kısa paslaşmalar ve üçgenlerle ceza sahasına girmeyi denese de hem pasların şiddetini ve hızını ayarlayamaması hem de savunması diri olan Başakşehir’i aşamaması nedeniyle buradan gol çıkaramadı.

Kaleyi uzaktan avlarım düşüncesinde olan Podolski ve Bruma’da golü bulamayınca iş savunma arkasına atılan ara paslara kaldı.Sneijderin haricinde bu tip pasları atabilecek bir oyuncu sahneye çıkmayınca gol yolları tıkandı. 2-0’dan sonra Galatasaray’da gol için Bruma haricinde kimse yeterince bir iştah göstermeyince,Başakşehir’de oyun kalitesini bozmayınca tam herkes maç 2-0 bitecek derken Sahneye tam da Galatasaray’ın ihtiyacı olan nefis bir ‘’Sneijder arapası’’ ile Martin Linnes çıktı.Ama çok geç çıktı…

Maçın ortalarında sıkça denenmesi gereken bu güzel pası Eren Derdiyok gole çevirse de 90+2’den sonra da bir mucize de gerçekleşmeyince maç 2-1 sona erdi. 3 büyüklerin korkulu rüyası Başakşehir son 3 sezonun şampiyonunu ve müzesinde 17 Türkiye kupası bulunduran Galatasaray’ı yani ‘’Kupa Beyi’’ni kupa dışına itti…

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2017, 21:40
YORUM EKLE