Sor bakalım neler öğrendik?

Öğrendik ki sadece yem amaçlı Türkiye’ye sokulan ve insan gıdası olarak kullanılması kesinlikle yasak olan GDO’lu soya, hacimli görünsün ve geç bayatlasın diye artık ekmeklere de konuluyordu.

Ceza ve Tevkifevileri’nin verilerine göre, Türkiye’deki cezaevlerinde 197 binin üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunurken, bunların 4 binden fazlası yabancı uyruklu. Mesela Guetemala, Kolombiya ve Venezuela’dan hırsız, Gürcistan ve Rusya’dan katil, Pakistan’dan fidyeci, İran’dan tırnakçı, Suriye’den de dilenci ithal eder olmuştuk…

Ülkemizde hepimizi üzen Münevver Karabulut ve Özgecan Aslan cinayetlerinden sonra kadınlarımıza, kızlarımıza gereken özeni gösteririz diye düşünüyorduk. Ancak iki yıl önce amcasının tecavüzüne uğradığını söyleyerek jandarmaya sığınan, ve ailesine teslim edilen 14 yaşındaki kız çocuğunun 8 aylık hamile olduğunu öğrendik. Elbette daha niceleri vardı ama biz bunu öğrendik…

Bu arada güvensiz bulunduğu için toplatılıp imha edilmesi gereken kozmetik ürünler internette birkaç dakikada satıldığını da öğrendik. Nelerdi bunlar? Göz damlası, fondöten, tüy dökücü krem, nasır bandı… gibi hepimizin kullanabileceği, ihtiyacımız olan ürünlerdi bunlar.

Sonra bir de baktık ki, Rize’de bir lisede okula iki bıçakla gelen bir öğrenci, ön sıradaki arkadaşını boyunundan bıçakladı ardından kendi boynunu kesti.

Neler oluyor bile diyemeden, Polis Akademisi’nin hazırladığı FETÖ raporunda ‘400 bin soru hırsızlığı ile devlete girmiş militan’ olduğunu öğrendik. 30 bin 618 kişi açığa alınmışken, 94 bin 867 kişi ihraç edilmişken, açıklanan rapor sızmanın çok daha büyük olduğunu vurguladı.

Heh bi de bu eksikti diyecektik belki ama zaten hep vardı diyip kendimizi yatıştırdık. Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerde üslenen dolandırıcı kadınlara inanan Türk erkekleri, paralarını kaptırıyordu. İsmi de hazırdı zaten; ‘Romantik Dolancırılık’!

Bu arada ne alaka şimdi noluyor derken, Van, İranlı akınına maruz kaldı. Oteller, sokaklar, AVM’ler tıklım tıklım. Nevruz tatili için gelmişler bunu öğrendik, neyse esnaf memnundu… Gülümsemiştik.

Daha neler duyacağız derken bir baktık, ‘naylon tez pazarı’ diye anılan ama gerçek ismi ‘Akademik Danışmanlık’ ya da ‘Tez Danışmanlığı’ olan bir sektör patlamış. Üniversitelerdeki lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik olan bu sektörün görevi para karşılığı tez yazmak, ödev ve proje hazırlamakmış. Hatta kadrolarında akademisyenlerde bulunuyormuş.

Tabi Suriye’de ortalık durulmadı. Başkent Rakka yakınlarında tam teçhizatlı ABD askerleri ile YPG’lilerin helikopterle indirilme görüntüleri ortaya çıktı. Sonra öğrendik ki, Rakka için bölgeye konuşlanan ve sayıları 300’e varan ABD’li özel kuvvet askerleri YPG arması bile takmıştı.

Bir de üzerine, FETÖ’nün Hava Kuvvetleri yapılaması ile ilgili hazırlanan iddianamede 2013-2016 yılları arasında F-16 eğitimi alanların çoğunun örgütten olduğunu öğrendik.

Bu arada Kuşadası’ndan Sisam Adası’na gitmek isteyen Suriyeli göçmenleri taşıyan lastik bot battı. 5 kişilik botta bulunan göçmenlerden 5’i çocuk 12 kişi yaşamını yitirdi. Yine bir insanlık dramına şahit olduk.

He bir de gardrop savaşı var tabi… Ama bu TV Show'u değil ne yazık ki! Geçim sıkıntısı ile uğraşan bir hurdacının yaşadığı zorluklar bu. Kirasını ödeyemediği için evinden ayrılmak zorunda kalan bir baba, eşi ve 3 çocuğu ile gardropta yaşamaya başlıyor. Bunu da gördük, bunu da öğrendik…

Bu arada dün YGS'de geçersiz sınav rekoru kırdık ve 39 bin 482 adayın sınavda 0 çektiğini öğrendik. 

Bunları son iki hafta içinde okuduk, gördük, daha neler neler öğrendikte bir kısmını yazdık… Bu kadar olay olurken, ülkemiz hem yurt içinde, hem yurt dışında terörle boğuşurken… Uluslar arası ilişkiler hiç olmadığı kadar gerginken…  Halk dar boğazda sağlık sıkıntısı, geçim sıkıntısı, barınma sıkıntısı, eğitim sıkıntısı, güvenlik sıkıntısı ile cebelleşirken…

Bi de ben sorayım madem;

Şimdi mi ya? Gerçekten şimdi mi ?

YORUM EKLE
YORUMLAR
karina
karina - 2 yıl Önce

Benim un hersey farkli