Türkiye'den İsrail'e büyük tepki!

Filistin topraklarındaki yerleşimlere statü kazandıran İsrail yönetimine Türkiye'den tepki geldi.

Türkiye'den İsrail'e büyük tepki!

İşgal altında bulunan Filistin topraklarında yerleşime onay veren İsrail yönetimine Ankara’dan ağır tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı konu ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Filistin topraklarına yerleşilmiş 4.000 konut için onay veren İsrail Parlementosu’nu bu yasayı kabul etmeleri kabul edilebilir bir şey değildir. İşgal içerisinde bulunan Filistin topraklarında yürütülen kanun dışı yerleşimlerinin karşılıklı çözüm zemini olmadan 23 Aralık 2016 tarihli ve 2334 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararının çiğnendiği belirtildi ve İsrail’in bu karardan vazgeçmesi gerektiğini, bu kararın kabul edilemeyecek bir tutumda olduğunu sözlerine ekledi.

OBAMA DÖNEMİNDE OLMADI

ABD’deki seçimlerden sonra iktidara gelen Donald Trump’ın da etkisiyle faaliyetlere başlayan İsrail, geçtiğimiz günlerde bölgeye 11 bin adet yeni konut inşaa edeceklerini söylemişti. Trump’dan önceki dönemde hiçbir girişimde bulunamayan Tel Aviv iktidarı, Obama’nın aradan çekilmesi ile tekrar ortaya çıktı ve kararlarını uygulamaya başladı.

TRUMP'A SONSUZ TEŞEKKÜRLER

Dün gece onaylanan kararlarda binlerce usulsüz şekilde yerleşime yasal statü düzenlemesinin önü açılmış oldu. Yahudi Evi Partisi milletvekili Bezalel Smotrich, bu kararların uygulanma sürecinde, önerinin yasalaşması konusunda Amerika halkına minnetlerini sundu ve Donald Trump’a teşekkür etti. Tasarının uygulanmasında Trump’ın büyük katkılarının olduğunu belirtti.

Türkiye ile ilişkilerinin iyi olmadığı Tel Aviv yönetimi ile en son Mavi Marmara gemisine yapılan İsrail askerleri tarafından gerçekleşen saldırı ile bağlar kopmuştu. Yaklaşık 6 sene sonra, Filistin üzerinde kaçak oturma izni konusunda tekrar ilişkiler kurulmaya başlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Tel Aviv’e giderek görüşme gerçekleştirdi.

YORUM EKLE