10 Ocak 2017 Salı 14:58
Kurtulmuş: "Nasıl bir belayı başlarına aldılar, fark etmeleri lazım"

Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcücü Numan Kurtulmuş, 5 yılı aşkın süredir devam etmekte olan Suriye iç savaşında gelinen noktadan batıyı sorumlu tutu. Başta ABD olmak üzere bölgede söz sahibi diğer ülkelerin, 'Esad'sız çözüm' için bir planlarının bulunmadığını ifade eden Kurtulmuş, "Suriye'de nasıl bir belayı başlarına aldılar fark etmeleri lazım" dedi.

9'uncu Büyük Elçiler Konferansı'nda konuşma yapan Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriye iç savaşında gelinen noktaya dair değerlendirmelerde bulundu. Tüm dünyayı son yıllarda artış gösteren küresel terör ve kitlesel eylemlere karşı birlik olmaya davet eden Kurtulmuş, 'Suriye iç savaşında batı dünyasını samimi bir tavır sergilememekle' eleştirdi.

Suriye iç savaşının 5 yılı geride bırakarak bölgesel bir sorun olmaktan çıkıp, küresel bir mesele haline geldiğinin altını çizen Hükumet Sözcüsü Kurtulmuş, Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütlerinin dünyanın bir çok noktasında eylem gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Açıkça kriz haline gelen Suriye meselesinde, batının izlediği yanlış politikaları eleştiren Numan Kurtulmuş, "Küresel terörün ortadan kaldırılması için öncelikle batının izlemekte olduğu, çifte standartlı ve iki yüzlü tavırdan vazgeçmesi gereklidir" şeklinde konuştu.

ELLERİNDE HER HANGİ BİR BARIŞ PLANI YOK

Bölgede küresel güçlerin çıkar savaşları peşinde olduğunu belirten Numan Kurtulmuş, batılı devletlerin izlediği mevcut politikaların bölgesel barışın önünde engel olduğunu ifade etti. Batılı devletlere yönelttiği eleştirilerinde Obama yönetimini merkeze koyan Başbakan Yardımcısı, "Başından beri Suriye'nin bu noktaya gelmesinin temel nedenlerinden birisi, batı dünyasının ve özellikle Obama yönetiminin elinde herhangi bir barış planının olmaması, Suriye'de Esad rejiminin nasıl bertaraf edileceğine ilişkin bir programının bulunmamasıdır." dedi.

Bölgedeki 'çıkar savaşlarının' küresel terörü ateşlediğini hatırlatan Numan Kurtuşmuş batılı devletlerin bölgedeki tutumunu eleştirirken şu ifadeleri kullandı:

"Bu durumu destekleyen küresel güçlerin geldikleri nokta ortadadır. Nasılsa biz işin içerisinde değiliz, biz askerimizi kaybetmiyoruz, desteklediğimiz terör grupları üzerinden menfaatlerimizi sağlıyoruz. Bu anlayışla terörü destekleyen güçler nasıl bir belayı başlarına aldıklarının farkına varmalıdır. Bu bela dönüp onları vurmaktadır, vurmaya da devam edecektir."

Son Güncelleme: 10.01.2017 15:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.