12 Ocak 2017 Perşembe 15:09
HDP'den Demokrat Araplar Derneği tepkisi!

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan,TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Demokrat Araplar Derneği'nın Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmasına tepki gösterdi.

HDP'Lİ VEKİL GENEL KURULDA ŞU KONUŞMAYI YAPTI!

Türkiye'de ilk defa bir Arap derneği KHK'lerle kapatılıyor. Derneğin ismi de: "Demokrat Araplar Derneği" Artık dernek Arap olduğu için mi kapatıldı, demokrat olduğu için mi kapatıldı, bilemiyoruz çünkü hiçbir gerekçe sunulmamıştır. Bu derneğin ve diğer gerek etnisite gerek inançları barındıran Alevilere yönelik Kürtlere yönelik Araplara yönelik Süryanilere yönelik kapatılan derneklerden dolayı bu uygulamayı meşrulaştıranları da kınıyorum.

Tabii, bu, bizim kapanan ilk derneğimiz değil. Maalesef, 2014'ten bu yana 3 derneğimiz daha kapatılmıştır. Biri Anadolu Arap Birliği Derneği'dir, mahkeme kararıyla kapatıldı. Biri Genç Demokrat Araplar Derneği'dir, yine mahkeme kararıyla sırf tüzüğünde gençlere, çevreye, kadınlara, çocuklara yönelik yer verdiği için kapatıldı. Bütün bu belgeleri isteyenlere ben arz edebilirim. Ve Anadolu Arap Hareketi Derneği'miz yine bu son üç yıl içinde kapatılmıştır. Ve şahitlerim var, hâkim bey demişti ki: "Vallahi kapatılmasını gerektirecek hiçbir gerekçe yok ama vali bey istiyor diye kapatacağız. Siz Yargıtaya başvurursunuz, büyük ihtimalle dernekleriniz yine açılır." Şahitlerim de var. Tabii, hâkim bey günün birinde vekil olup bunu dile getireceğimi hiç tahmin etmiyordu.

Demokrat Araplar Derneği'nin gördüğünüz gibi resimleri ve mühürlenmiş şekli. Yine öyle…

Arkadaşlar, şunu bilelim ki Araplar, Hazreti Nuh'un gemisinin Cudi'ye oturmasından bu yana Anadolu ve Mezopotamya toprakları içindedir, Sam'ın çocuklarıdır, Sami'nin çocuklarıdır, Semitik'tirler. Yani biz sonradan buraya gelmiş değiliz. Milattan önce burada varlığımızı sürdürmekteyiz ve inşallah sürdürmeye de devam edeceğiz.

Yine, 2009'daydı galiba -açılımla ilgili- eski köy, Arapça, Kürtçe Süryanice ve diğer isimlerin iade edileceği söylenmişti, sözü verilmişti. 2009'da müracaat etmiştik, tabii, derneğimiz yine bir ceza almıştı, o günkü Özgür Gündem gazetesi de bunu dile getirmişti. Binlerce yerleşim yerinin ismi orijinalde Arapça olduğu hâlde sadece "Tillo" ismi eski ismine kavuşmuştur, geriye kalan yüzlerce, binlerce isim iade edilmemiştir. Osmanlı arşiv belgelerinde de eski köy isimlerimiz Arapça olarak yer almaktadır. Başbakanlık Osmanlı arşivinden aldığım belgeyi de sizlere gösterebiliriz.

Arkadaşlar, şunu hemen belirteyim ki, yani bizler farklı dil, inanç, mezhep, ırkların sahipleri olarak, hep beraber bu toprakları, bu vatanı beraber halas eylemişiz. Ve biz "…(x)" hadisinin hakikatine de iman etmişiz. Bunun bir gereği, bir ispatını da size arz edeceğim, ibraz edeceğim yani bizim dedelerimiz, atalarımız İstiklal Harbi'nde hep beraber, bu toprakların kurtarılması için canlarını ve mallarını feda etmişler, eza çekmişler, cefa çekmişler. Bir örneği: Bu, benim Mıhellemi ve Arap olan Derzbineli Darussurlu Dedem Ali Têlo'nun istiklal madalyası. Bu da, istiklal madalyasının kırmızı şeritli olduğuna dair belgesi. Kırmızı şeritli demek cephede bizatihi savaşmış, çarpışmış demektir. Atalarımız, dedelerimiz, birilerinin iktidarı için, birilerinin ötekileştirmesi için bu vatanı, bu toprakları kurtarıp bizlere emanet etmemiş. Kusura bakmayın, dedem ve dedem gibilerinin sayesinde şu anda bu Meclis kürsüsünde ve koltuklarında hepimiz oturuyoruz. Ama şunu da kabul etmiyoruz: Bizler canımızı verirken, birilerinin bizim dilimizi, inancımızı, ırkımızı inkâr etmesini ve bize ait olan dernekleri kapatmasını da asla kabul etmiyoruz ve kabul de etmeyeceğiz.

Son Güncelleme: 12.01.2017 22:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.