12 Ocak 2017 Perşembe 21:41
"Cumhurbaşkanı Meclisi feshederse kendisinin de görev süresi bitecek"

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda anayasa değişikliğine ilişkin oylama öncesi milletvekillerine hitap eden AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya,Cumhurbaşkanının  meclisi feshettiği takdirde kendisinin de görev süresinin biteceğini böylelikle Cumhurbaşkanıyla Meclis arasında bir denge sağlandığını söyledi.

ALİ ÖZKAYA GENEL KURULDA ŞÖYLE KONUŞTU

"Bu sistemde Cumhurbaşkanıyla Meclis arasında bir denge sağlanmıştır. Eğer Cumhurbaşkanı Meclisi feshederse kendisinin de görev süresi bitecek. Ve hakem, millettir ve millet karar verecektir. Dolayısıyla bir denge sistemi kurulmuştur.

Cumhurbaşkanı, kamu kurumlarının üst yöneticileri, belli sayıdaki yüksek yargı mensuplarını, niteliklerini Anayasa'da ve kanunlarda belirtilen kamu görevlileri arasından atayacaktır. Anayasa'nın 68'inci maddesindeki, memurlara siyaset yapma yasağı devam ettiği için, eski CHP il başkanlarının vali olduğu bir sistem asla öngörülmemektedir.

Arkadaşlar, Cumhurbaşkanı aynı zamanda devletin başkanı olduğu için elbette ki yüksek yargı organlarına da atama yapacaktır. Kaldı ki Almanya, Avusturya, İngiltere gibi birçok ülkede hâkim ve savcılar doğrudan Adalet Bakanı tarafından atanmaktadır. Bizde ise yeni ismi "HSYK" olan bağımsız üst kurul tarafından atanacaktır.

Yeni Anayasa'yla HSYK'ya tarihinde ilk defa ve daha fazlasıyla bu Meclise, bu Gazi Meclise görev verilerek 7 üyesinin Meclis tarafından seçilmesi kuralı getirilmiştir. Belki birden çok partinin Meclise girdiği bir durumda muhalefet partilerinin bile 7 üyeyi seçme olasılığı ihtimal dahilinde olacaktır.

Parlamenter rejimde olan güvenoyu ve gensoru bu sistemde yoktur çünkü bu sistemde güvenoyunu millet vermektedir, milletin dışında da hiç kimsenin güvenine ihtiyaç yoktur. Bu sistem Cumhurbaşkanının yoğun bir yargısal denetimine tabi kılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin tamamı Anayasa Mahkemesine, Cumhurbaşkanının idari işlemleriyse Danıştay tarafından denetlenecektir ve dolayısıyla Danıştay yargı kararıyla bu denetimini yapacaktır."

Son Güncelleme: 12.01.2017 22:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.