12 Ocak 2017 Perşembe 15:23
"Bir daha kandırıldığınızda  "metö" mü "retö" mü yaptı diyeceksiniz"

Anayasa görüşmelerinin yapıldığı TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, hükümeti eleştirdi. Dış ve iç politikada hükümetin yanlışlıkları olduğunu savunan Topal, "Ülkemizde iç politika iflas etmiş, dış politika iflas etmiş; teröristler cirit atıyor, vatandaşlarımız ölüyor, milletimiz kan ağlıyor. Suriye savaşının Hatay ekonomisine maliyeti 8 milyar doların üstünde. Getirmeyi planladığınız değişiklik bu zararı telafi edecek mi? Hayır. Sadece Hatay'da genç işsizlik oranı yüzde 25. Partili Cumhurbaşkanlığı geldiği zaman gençlerimiz iş sahibi olacak mı? Hayır." dedi.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal konuşmasını şöyle sürdürdü:

Değerli arkadaşlar, dolar 4 liraya doğru gidiyor, euroyu konuşamıyoruz bile; borsa tamamen çökmüş, her yanınız FETÖ'cü dolmuş. Memleketimizde onca sorun varken, maalesef, bugün bir kişinin siyasi ikbali için "partili Cumhurbaşkanlığı" adı altında anayasal padişahlık sistemini getirmeye çalışıyorsunuz.

Sayın milletvekilleri, bir kişi bir partinin genel başkanı olacak, milletvekillerini belirleyecek, MYK'sına başkanlık edecek, parti başkanı olarak bürokratları atayacak, atadığı kişilerden oluşan Millî Güvenlik Kuruluna başkanlık edecek, HSYK üyelerini belirleyecek, Anayasa Mahkemesi üyelerini atayacak, Meclisi de beğenmezse feshedecek, üstüne de devletin ve milletin birliğini temsil edecek. Valileri atayacak, kaymakamları atayacak, il başkanlarını, ilçe başkanlarını atayacak. Biz de bundan bütün bunları yaparken ettiği tarafsızlık yeminine bağlı kalmasını bekleyeceğiz, öyle mi? Mümkün mü bu değerli arkadaşlar, mümkün mü? Bunun adı dünyanın her yerinde diktatörlüktür, anayasal padişahlıktır. Bu gömlek ulusal kurtuluş mücadelesi vermiş bu ulusa dar gelir, dar. "Giy-di-re-me-ye-cek-si-niz." On dört yılda neyi yapamadınız da diktatörlük rejimiyle yapacaksınız?

Peki, teklifiniz bir yıl önce yasalaşmış olsaydı Beşiktaş'taki, Kayseri'deki, Suruç'taki, Ankara'daki, Taksim'deki, Atatürk Havaalanındaki bombalar patlamamış mı olacaktı, bunu engelleyebilecek miydiniz? On dört yıldır siz iktidardaydınız. FETÖ terör örgütüne "Ne istediniz de vermedik?" diyenler, on dört yıllık iktidar bu işin neresinde, bunu size soruyorum. Her olayda parmağı olan on dört yıllık iktidarınız, maalesef "FETÖ yaptı." deyince "Kandırıldık." dediniz. Peki, yarın yeniden "Kandırıldık." derseniz kim yaptı diyeceksiniz, "metö" mü "retö" mü yaptı diyeceksiniz?

Bugün gelinen noktada, kendi iradesiyle birlikte milletin iradesini de tek bir kişiye bırakan bu taslağı destekleyenleri tarih affetmeyecek ve ne yaparsanız yapın, ne ederseniz edin, öyle bir gün gelecek ki Hun İmparatorluğu'ndan Göktürklere, Karamanlılardan Büyük Selçuklu İmparatorluğu'na, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne, adınız, getirmeye çalıştığınız diktatörlük rejimiyle demokrasi ve cumhuriyete ihanet edenler içerisinde maalesef yer alacaktır. Çanakkale'de yedi düvele "Dur yolcu!" diyen, Amasya Genelgesi'nde "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı belirleyecektir." diyen, İstiklal Marşı'na "Korkma!" diye başlayan bu şanlı millet, ne dedesi tavuk kümesinde saklananları ne de Seyit Onbaşıları da unutmadı. Saltanat sevdalıları olan sizleri de unutmayacak. Göğsünü -bu hayasızca- siper etmiş bu kürsüde oturan cumhuriyet sevdalılarını da unutmayacak.

Bağımsızlığı karakteri olarak içselleştirmiş bu yüce millet, asla size şahsi emellerinizi gerçekleştirme şansı vermeyecektir. Her zaman doğru olanı haykırarak halkımızla birlikte el ele cumhuriyetimizi sonuna kadar korumaya devam edeceğiz. 

Son Güncelleme: 12.01.2017 22:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.