Başbakan Yıldırım'dan MHP İle Ortak Etkinlik Sinyali

Başbakan Binali Yıldırım, bugün Malta'ya düzenlediği resmi gezi sırasında düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Binali Yıldırım, referandum çalışmaları kapsamında MHP ile ortak etkinlik düzenleyebileceklerini belirtti.

Başbakan Yıldırım'dan MHP İle Ortak Etkinlik Sinyali

Başbakan Binali Yıldırım, bugün Malta’ya gitti. Resmi ziyarette bulunan Yıldırım, Malta Başbakanı Muscat ile görüşmesinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Binali Yıldırım açıklamaları arasında MHP ile ilgili önemli bir detayı da paylaştı.

Yıldırım, 16 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek olan referandum ile ilgili açıklamada bulundu. Halk oylamasının amacının anayasal bir sistemden parlamenter sisteme geçiş olduğunun altını çizen Yıldırım, bu konuda kendileriyle hemfikir olan MHP ile ortak bazı etkinlikler düzenleyebilecekleri sinyalini verdi.

MHP İle Uzlaşı Halindeyiz

Yeni anayasa değişikliği hakkında Milliyetçi Hareket Partisi ile ortak hareket ettiklerini ve bu değişiklik teklifini uzlaşı içinde Parlamentoya sunduklarını belirten Yıldırım, bu kapsamda iki partinin aynı amaç için bir araya geldiğini ifade etti.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin de Ak Parti’nin de referandum çalışmaları kapsamında aynı amaç doğrultusunda çalışacaklarını belirten Yıldırım, bu nedenle iki partinin ortak etkinlik düzenleyebileceğinin altını çizdi.

Basın Özgürlüğü İle İlgili Yeni Fasıl Açılmalı            

Basın özgürlüğünün evrensel bir hak olduğunu belirten Yıldırım, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye’de herkesin basın özgürlüğü hakkını sonuna kadar kullandığını vurgularken özgürlük adı altında yürütülen terör faaliyetlerine ise asla izin verilmeyeceğini bir kez daha yineledi.

Avrupa Birliği’ne seslenen Başbakan, basın özgürlüğü konusunda 23. Ve 24. Fasılların açılması için çağrıda bulundu. Türkiye’de basın özgürlüğü olmadığı yönündeki iddialara karşı bu talepte bulunan Yıldırım, bu işlerin hariçten gazel okumakla olmayacağını söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

YORUM EKLE