Almanya'dan Demirtaş'a çağrı!

Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a mektup gönderdi. Mektupta Demirtaş’ın Berlin’e onur konuğu olarak çağrıldığı yer aldı.

Almanya'dan Demirtaş'a çağrı!

Almanya’nın ortak hükümetlerinden Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Gabriel, HDP Eş Başkanı Demirtaş’ı Berlin’e davet etti. Demirtaş’ın tutuklu olduğu bilinmesine rağmen çağrı gönderen Gabriel, Demirtaş’ın onur konuğu olarak yer almasını istedi.

"SENİ BERLİN'DE AĞIRLAMAK BENİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR ZEVK"

Sigmar Gabriel 30 Ocak’ta yazmış olduğu resmi bir mektubu HDP’ye gönderdi. Demirtaş ile daha önceden de görüşen Gabriel, “Seni Berlin’de ağırlamak benim için çok büyük bir zevk olacaktır.” şeklinde davet gönderdi. Güçleri birleştirme çağrısı yapan Sosyal Demokrat Parti Başkanı, Demirtaş için “Seni aramızda görmek isteriz” ifadesini de sözlerine ekledi.

DEMİRTAŞ YERİNE HEYET GİDECEK

Mektup, HDP Dış İşleri Sorumlusu Hişyar Özsoy tarafından yanıtlandı. Teşekkürlerini dile getiren Özsoy, partinin içinde bulunduğu durumu dile getirerek, davete kendisinin de dahil olduğu bir heyetle katılacaklarını belirtti.

Önceki dönemlerden Avrupa Parlementosu Başkanı ve Sosyal Demokrat Parti başbakan adayı olan Martin Schulz’a yeni kariyerinde başarılar dilediğini belirten Özsoy,  aynı zamanda bu davetin Demirtaş’a avukatlar aracılığı ile iletileceğinin sözünü verdi.

2009’da Genel Başkan olarak seçilen Sigmar Gabriel, 17 Aralık 2013’ten beri Başbakan Yardımcılığı görevini sürdürüyor.  Aynı zamanda ise 27 Ocak 2017’den beri Almanya Federal Dışişleri Bakanı görevini üstleniyor. Siyaset konusunda geçmişi dolu olan Gabriel, Aşağı Saksonya Başbakanlığı da yapmıştı. Yaklaşık 4 sene boyunca da Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı da yapan Genel Başkan, daha önce de Berlin’de Demirtaş ile görüşme gerçekleştirmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 13:13
YORUM EKLE