Yurtdışına Aşı Turu Yalanmış! Fırsatçılardan 10 Bin’lik Vurgun

Türkiye-Belgrad Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarının Sırbistan'a gidip aşı olma gibi bir durumunun söz konusu olmadığı açıklamalarında bulundu.

Yurtdışına Aşı Turu Yalanmış! Fırsatçılardan 10 Bin’lik Vurgun

Uzun bir süredir devam eden korona virüs sürecinde fırsatçılar yeni gelişmeleri ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Aşılama sürecinde kovid-19 aşısı yaptırmak isteyenlerin sayısı arttı ve bu fırsatçılar yeni hamlelerde bulundu. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile “aşı turu” ismi verilen ve vatandaşların yurt dışında aşı olmalarını sağlayan sistem anlatıldı. Öne sürülen bu sistemde söz konusu olan ülkelerden biri de Sırbistan'dı. Ancak Türkiye Belgrad Büyükelçiliği bu şekilde bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Fırsatçılar son zamanlarda yeni planları ile şaşırtmaya devam ediyor. Tüm dünyanın gündeminde olan ve milyonlarca kişinin beklediği aşılama süreci hakkında yeni bir plan yapıldı. Bazı turizm acentaları Dubai, Rusya ve Sırbistan gibi ülkelerde kovid-19 aşısı olmak isteyen vatandaşlar için “aşı turu” adı verilen bir sistem düzenledi. Sosyal medya hesaplarında acentalar tarafından paylaşılan turda vatandaşların aşı olup konaklama ve yeme-içme gibi ihtiyaçlarının da karşılanacağı öğrenildi. Bunun yanı sıra vatandaşlardan Pfizer, Biontech, Sputnik ve Sinovac aşılarından birini seçmeleri gerektiği ve fiyatların ise 3150 lira ile 10680 lira arasında değiştiği açıklandı.

Bir turizm şirketi yetkilisi konu hakkında açıklamalar yaptı ve belli tarihlerde turlar düzenlendiğini ifade etti. Öncesinde gitmek istenme durumu oluştuğunda ise yeni paketler açıldığını 150 Euro fazla ödenmesi durumunda istenen tarihlerde gidilebileceği belirtildi. 2 doz aşının yapıldığı ve vatandaş bilgilerinin gidilecek ülkenin Sağlık Bakanlığı sistemine girildiği ve oradan randevu alındığı açıklandı. Şirket yetkilisi konsolosluklar ile birlikte çalıştıklarını ve turla ilgili Türk makamlarından bir bildiri de gelmediğini söyledi. Çok rezervasyon aldıklarını dile getiren turizm şirketi yetkilisi bu turların 3 haftadır devam etmekte olduğunu dile getirdi.

Türkiye Belgrad Büyükelçiliği ise konu hakkında turizm acentalarının tur için buraya vatandaş getirdiğini ve aşı olmalarına ilişkin bir durumun bilgileri dahilinde olmadığını açıkladı. Turizm acentalarının Sırbistan'a Türk vatandaşlarını getirip aşı olmalarını sağlaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını, böyle bir durum olması durumunda yetkili bakanların haberi olacağı ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER