Yeni Salgın! Mutasyon Geçiren Sivrisineklerde Sıtma Tehlikesi!

Koronavirüs pandemisi ile boğuşurken yeni bir salgın haberi daha geldi. Mutasyon geçiren sivrisineklerin Batı Nil Virüsü, Zika, Sıtma gibi hastalıkları Türkiye'ye getirdiği açıklandı. Barajlarda su çekilip bataklığa neden olması nedeniyle ülkemizde yeni bir salgının görüleceği açıklandı.

Yeni Salgın! Mutasyon Geçiren Sivrisineklerde Sıtma Tehlikesi!

Covid 19 salgını tüm dünyada yaşamı durdu. Henüz koronavirüs tehlikesi geçmemişken yeni salgın geldi. Barajlardaki su seviyelerinin azalmasıyla ortaya çıkan bataklık ve gölcüklerin sivrisinek larvaları ürettiği görüldü. Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz konuyla ilgili olarak "Maalesef o sivrisinekler doğamızda çok fazla görülmeyen Batı Nil Virüsü, Zika gibi hastalıkların biraz daha fazla doğamıza girmesine ve en sonunda da en büyük düşmanlarımızdan olan sıtmanın görülmesine neden olabilir" açıklamasında bulundu.

İstanbul'da baraj doluluk orano son 10 yılın en düşük seviyesinde.Uzmanlar bu konunun sağlık açısından tehkile oluşturacağına dair uyarılarda bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, yeni salgına dair şu açıklamalarda bulundu;

"Barajlarımız çok düşük bir seviyede. Yaza doğru bu seviyelerde olacak olursa, su çekildikten sonra ortaya çıkan düzlükler var. Buralar sivrisineklerin üremesi için ideal yerler.

Buralardaki su artık bir noktada kullanılmaz hale gelecek. Bu da sağlık riski oluşturduğu için o barajlardan su çekilmeye son verilecek. Bundan dolayı da oralarda çok derin olmayan gölcükler halinde kalacak.

İstanbul'un çevresinde bu gölcüklerin olması uzun vadede sivrisineklerin üremesine neden olacaktır. O sivrisinekler doğamızda çok fazla görülmeyen Batı Nil Virüsü, Zika gibi hastalıkların biraz daha fazla doğamıza girmesine ve en sonunda da en büyük düşmanlarımızdan olan sıtmanın görülmesine neden olabilir. Bunların hepsi önümüzdeki yaz için büyük tehlikeler."

Sivrisineklerin üremesi için sulu ortamlara ya da durgun su kenarlarına yumurtalarını bırakıyorlar. Ayrıca bu su kış boyunca buz tutmayacak olursa sivrisinekler kışı geçirebiliyorlar. Sıcaklıklar düşmezse bu yumurtalar kışı geçirirler, kışı geçirirlerse bu sivrisinekler mart ayından itibaren üremeye başlar. Bunlar üreyerek sezona başlayacak olursa sivrisinek popülasyonunda ciddi bir artışla karşı karşıya kalırız. Maalesef iklim değişikliği de bizleri o senaryoya sürüklüyor."

"BULAŞICI HASTALIK TAŞIYAN BÖCEKLER BU YAZ SORUN OLACAK"

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Fatih Dikmen de konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verdi;

"İklim değişikliğine bağlı etkilerden dolayı gerek suların azalması gerek yağış rejimindeki değişikliklerden dolayı muhtemelen farklı canlılarla karşılaşmaya başlayacağız. İstanbul'da daha önce görmediğimiz sivrisinek türlerini daha sık görmeye başlayacağız. Kuraklığa bağlı olarak mikro habitatların ortaya çıkması bu duruma neden olabilir.

Normalde bir göl ekosistemi çok rahatlıkla kontrol altında tutulabilir. O bölgelere balık atılarak ya da farklı mücadele yöntemleriyle sivrisinek popülasyonu düşürebilir. Göl ekosistemi ortadan kalkınca küçük küçük parça sular ortaya çıkıyor. Üzerinden beslenecek balıklar ya da biyolojik etmenler üzerinden kalkacak ve o küçük birikintiler larvalar için çok daha uygun üreme alanı haline gelecek. Eğer bunlar düzgün takip edilmezse çıkan sivrisinek türleri Batı Nil Virüsü ve Zika gibi hastalıkların taşıyıcısı haline gelecek. Bunun sonucunda bizim İstanbul için de bulaşıcı hastalık taşıyan böcek mücadele planları ortaya koymamız gerekecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER