Türkiye'de kaç kişi koronavirüs aşısı oldu?

Türkiye genelinde şu ana kadar 660 binden fazla kişi koronavirüs aşısı yaptırdı. 

Türkiye'de kaç kişi koronavirüs aşısı oldu?

Türkiye'de 14 Ocak Perşembe günü toplu aşamaya geçildi. Toplu aşılama kapsamında ilk olarak koronavirüs sürecinde büyün fedakârlıklar göstererek çalışan sağlık görevlileri aşılanıyor. Türkiye'de şu ana kadar 660 bini aşkın sağlık görevlisine koronavirüs aşısı uygulandı. 

Koronavirüs aşısı için nasıl randevu alınıyor?

Ülke genelinde 1 milyon 100 bine yakın sağlık görevlisine koronavirüs aşısı uygulanmasının ardından engelli, yaşlı, koruma evlerinde ikamet eden veya çalışan vatandaşlara aşı yapılacak. Daha sonra da 65 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına geçilecek. Koronavirüs aşısının ilk dozunu yaptıranlar, ikinci doz için 28 gün kadar beklemek zorunda. Koronavirüs aşısını yaptırmak isteyen vatandaşların ilk olarak e-Nabız uygulamasını indirmeleri gerekiyor. "Randevu al" bölümüne tıklanmasının ardından MHRS sistemi ekrana geliyor. Kırmızı butona tıklanırsa kliniklerden koronavirüs aşısı için randevu alınabiliyor. Mavi butona tıklanırsa da aile hekimlerinden koronavirüs aşısı için randevu alınabiliyor. Aşı önceliğine sahip olan kişilerin önce hastane ve aşı uygulama kliniğini seçmeleri, arından gün ve saat belirlemeleri şart. Akıllı telefona sahip olmayan vatandaşlar da ALO 182 hattı aracılığıyla randevu alabilme imkânına sahip. 

Siyasiler de aşı yaptırmaya başladı

Türkiye'de ilk olarak Sağlık Bakanı Koca koronavirüs aşısı yaptırmıştı. Daha sonra vatandaşları aşıya teşvik etmek üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan aşı olmuştu. Erdoğan, milletvekilleri ile siyasi parti liderlerinin de aşı olmaları için çağrıda bulunmuştu. Bakan Koca, siyasi parti liderlerini tek tek arayarak koronavirüs aşısı yaptırmaya davet etmişti. Bunun üzerine MHP lideri Bahçeli ile İYİ Parti lideri Akşener koronavirüs aşısı olmuştu. Kılıçdaroğlu da aşı olacağını ancak bir vatandaş olarak sırasını bekleyeceğini ifade etmişti. AK Parti MKYK üyelerinden bazılarının önceliğe sahip olmadıkları halde aşı yaptırdıkları iddia edilmişti. O isimlerden biri de 23 yaşındaki Merve Tatar olmuştu. Konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal, MKYK mensuplarından sadece önceliğe sahip olan 2 eczacı ile 3 doktorun koronavirüs aşısı yaptırdığını belirtmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20-30 milyon doz koronavirüs aşısının daha Türkiye'ye geleceğini söylemişti. Çin aşısı haricinde Almanya ile aşı için görüşmeler yapıldığını belirten Erdoğan, yerli aşı çalışmalarına da hız kazandırıldığını söylemişti. Erdoğan, koronavirüs aşısının 5 dakikada uygulandığını, 15 dakika da bekleme süresinin olduğunu ifade etmişti. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 00:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER