Son Dakika: Koronavirüsün Yeni Belirtisi Ortaya Çıktı

Uzmanlar korona virüsün yeni belirtisini açıkladı. İşte detaylar...

Son Dakika: Koronavirüsün Yeni Belirtisi Ortaya Çıktı

2020 yılına damga vuran ve en önemli olaylardan biri olan korona virüs hakkında yeni haberler gündemde. Tüm dünyada ve Türkiye’de cidde kayıplara sebebiyet veren Kovid-19 hakkında neler söylendi? Virüsü önlemek için aşı çalışmaları sürerken yeni gelişmeler yaşandı. İngiltere’den gelen bilgiye göre yeni bir belirti ortaya çıktı. İşte haberimizin detayları…

Dünya salgın ile mücadelesini sürdürürken yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Aşı çalışmalarının faz aşamaları değerlendirilirken toplum ise endişeli. Yapılan son araştırmaya göre virüsün bir belirtisi daha ortaya çıktı. Peki İngiltere konu hakkında ne açıklama yaptı?

Express isimli gazete verilerine göre bir analiz sonucu elimize ulaştı. Dünyanın farklı bölgelerindeki insanlar ile yapılan analiz mobil uygulama yardımı ile yapıldı.

Yeni Belirti Nedir?

İngiltere’den gelen araştırma sonucuna göre korona virüsünün kalp atışında sorunlara yol açabileceği belirtildi. Yapılan analizde yüksek ya da düzensiz kalp atışlarının da korona virüsün bir belirtisi olabileceği açıklandı. Aktarılan haberde doktorlar hastaların nabız ölçümlerini hatalı ölçümden kaçınmak adına kişinin sakin bir anında yapmaları gerektiğini konuşmalarında vurguladı. Çeşitli stres faktörlerinin sonuca yansımasını ortadan kaldırmak adına uzmanlar, hastaların nabız ölçümden önce 5 dakika kadar bir yerde dinlenmesini öneriyor. Kişinin bu şekilde davranışı stresi ve fiziksel yükleri vücuttan atmaya yardımcı oluyor. Aşı çalışmaları dünyada yapılmaya devam ederken yeni belirtiler de kendini göstermeye başladı. Kalp ritminin yüksek hızda ya da düzensiz bir şekilde atması belirtiler arasında gösterilirken ateş, öksürük, solunum güçlüğü ve nefes almada güçlükler de virüsün belirtileri arasındadır. Ağır vakalar ise virüsün böbrek yetmezliğinden ölüme kadar sonuçlanabiliyor. Doktorlar, virüsten korunmak ve sağlığımızı tehlikeye atmamak için bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Vitamin kullanımının, dengeli beslenmenin ve düzenli uyku uyumanın önemini belirten uzmanlar hastaları sık sık uyarmakta. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra maske kullanmak ve insanlar ile aramıza en az 1 metrelik mesafe koymak da yapılması gerekenler arasında. Elleri sık sık yıkamak, dezenfaktan kullanımından kaçınmamak da yapılması gerekilenlerdir.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 02:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine Esra Mazlum
Emine Esra Mazlum - 2 hafta Önce

Aslında bu yeni bir belirti değil gibi bence
Bir çok covid hastası kalp krizi geçiriyor belki de bahsedilen bu durum sebebindendir

Rukiye MAVZER
Rukiye MAVZER - 2 hafta Önce

Bağışıklık durumuyla bağlantılı bir belirti olabilir mi acaba?

SIRADAKİ HABER