Son dakika: 1 milyondan fazla kişi koronavirüs aşısı yaptırdı!

Türkiye'de şu ana kadar 1 milyondan fazla kişinin koronavirüs aşısı yaptırdığı bildirildi. 

Son dakika: 1 milyondan fazla kişi koronavirüs aşısı yaptırdı!

Türkiye'de koronavirüse karşı toplu taşılama 14 Ocak günü başlatıldı. Sağlık Bakanı Koca'nın aşı yaptırmasıyla başlayan süreç, sağlık personelinin aşılanmasıyla devam etti. Türkiye'de koronavirüse karşı başlatılan toplu aşılama kapsamında şu ana kadar 1milyondan fazla kişiye koronavirüs aşısı uygulandı. 

Sağlık personelinin ardından engelli ve yaşlı bakımevleri ile huzurevlerinde yaşayan vatandaşlar, söz konusu yerlerde çalışan vatandaşlar ile 90 yaş ve üstü vatandaşların aşılamasına geçildi. Türkiye'de 20 Ocak Çarşamba günü açıklanan verilere göre, şu ana kadar 1 milyon 11 binden fazla kişiye koronavirüs aşısı yapıldı. Toplu aşılama uygulamasına büyük bir hızla devam edilirken, 90 yaş ve üstü vatandaşların evlerinde aşılandığı bildirildi. Koronavirüs aşısının ilk dozunun uygulandığı kişilere ikinci doz 28 günlük bir aradan sonra yapılacak. 

Türkiye'de söz konusu kişilerin aşılanmasının ardından 65 yaş üstü vatandaşlara geçilecek. Daha sonra Türkiye'de hizmetin sürdürülebilmesi için gerekli olan sektörlerde çalışan vatandaşlara koronavirüs aşısı uygulanacak. Bu kişiler, Millî Savunma Bakanlığında çalışan vatandaşlar, İçişleri Bakanlığında çalışan vatandaşlar, kritik görevlerde yer alan kişiler, zabıta ve özel güvenlik çalışanları, Adalet Bakanlığında çalışan vatandaşlar, cezaevi personeli, öğretim üyeleri ve öğretmenler, gıda sektöründe görevli olan vatandaşlar ve lojistik sektöründe çalışan kişiler olarak sıralanmıştı. Son olarak da kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlar başta olmak üzere 65 yaşından küçük ve 18 yaşından büyük olan herkese koronavirüs aşısı yapılacak. 

Aşı randevusu nasıl alınıyor?

Koronavirüs aşısı için randevu almak isteyen kişilerin önce e-Nabız uygulamasını indirmeleri, ardından "Randevu al" kısmına tıklamaları gerekiyor. Ekranda MHRS sisteminin belirlenmesinin ardından mavi butona tıklanması halinde aile hekimlerinden randevu alınırken, kırmızı butona tıklanması halinde kliniklerden randevu alınıyor. Koronavirüs aşısı konusunda öncelikli olan vatandaşların ilk olarak hastane ve kliniği belirlemeleri, daha sonra da tarih ve saat seçmeleri gerekiyor. Bu imkâna sahip olmayan kişilerin de ALO 182 hattı üzerinden koronavirüs aşısı için randevu almaları gerekiyor.

Siyasi parti liderleri aşılanıyor

Sağlık Bakanı Koca'nın siyasi parti liderlerine koronavirüs aşısı yaptırmaları için çağrıda bulunması ve hepsini tek tek araması üzerine ilk olarak MHP lideri Bahçeli aşılandı. Daha sonra İYİ Parti lideri Akşener ve Demokrat Parti lideri Uysal, koronavirüs aşısı yaptırdığını duyurdu. Son olarak Vatan Partisi lideri Perinçek koronavirüs aşısı yaptırdı. Vatandaş olarak aşı için sırasını bekleyeceğini duyuran Kılıçdaroğlu'nun ise ne yapacağı merak ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 19:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet özkan
Ahmet özkan - 4 ay Önce

Muhteşem fırsat teşekkürler iş bankası

SIRADAKİ HABER