SMA Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Bakan Koca'dan Açıklama Geldi...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son günlerde çok gündeme gelen SMA hastalığının tedavisi ile ilgili bir açıklama yaptı.

SMA Bilim Kurulu Toplantısı Sonrası Bakan Koca'dan Açıklama Geldi...

Bakan Koca, SMA hastası çocuğu olan ailelerin yürüttüğü kampanyalarla birlikte gündeme oturan SMA hastalığı ile ilgili bir açıklama yaptı. SMA hastalarına, tedavi için kullanılan Nusirersen yönteminin uygulanacağı merkezlerin sayısında artış olacağını söyledi.

Fahrettin Koca ayrıca, SMA hastası çocukların için, uygun görülen tedavinin uygulanacağını belirterek, “Bilimin gösterdiği her yolu çocuklarımızın tedavisi için değerlendireceğimizden emin olunuz. Uygun hastada uygun tedavi kesinlikle devreye alınacaktır” ifadesini kullandı. Koca, SMA Bilim Kurulu’nun SMA hastalığının tedavi yollarına ilişkin toplandığını da kaydetti.

SMA Bilim Kurulu toplantısının sonunda açıklama geldi: Gen tedavisinde yeterli kanıt yok

Koca, SMA Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, gen tedavisine ilişkin olarak “SM Bilim Kurulu'nun gen tedavisi konusundaki son gelişmeleri incelediğini ve 25 Kasım 2020'de yapılan çalıştaydan sonra, bu tedavinin etkinliğine ve güvenilirliğine yönelik ek bir kanıt bulunamadığını” belirtti.

Koca'nın toplantıya ilişkin paylaşımı şöyle:

Bununla birlikte Bakan Koca, gen tedavisinin henüz yeterli kanıt içermemesinden ötürü, düzenlenen kampanyaları da uygun bulmadığını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER