Sık Sık Tükettiğimiz Bu Gıdalar Beyin Hücrelerini Öldürüyor! Uzmanlar Açıkladı!

Güncel olarak yapılan 2 araştırmadan elde edilen verilere göre, yağlı ve şekerli beslenme alışkanlığı, 4-5 gün içinde insanların hafızalarında, dikkatinde ve ruh halinde bozukluklara yol açıyor.

Sık Sık Tükettiğimiz Bu Gıdalar Beyin Hücrelerini Öldürüyor! Uzmanlar Açıkladı!

7’den 70’e herkesin bayılarak tükettiği yağlı ve şekerli gıdaların beyin hücrelerimize, hafızamıza, sağlığımıza ve psikolojimize direkt olarak olumsuz etkilerinin olduğu ne yazık ki bilinmiyor. Nöroloji Akademisi ve Oxford Üniversitesinin ayrı ayrı yürüttüğü iki çalışma, bu gıdaların ne kadar zararlı olduğunu ortaya koydu. Bu çalışmalarda, katılımcılara belli bir süre boyunca yüksek yağlı ve şekerli yiyecekler verildi ve etkileri takip edildi.

Nöroloji Akademisi’nin 4 gün boyunca kahvaltıda krep, börek gibi yüksek yağlı ve şekerli yiyecekler yedirerek yaptığı araştırmaya göre; yağlı ve şekerli gıdalar, hafızaya 4 gün içinde zarar veriyor. Yağ ve şeker içeren bu beslenme programının, katılımcıların düşünme ve hatırlama gibi becerilerini kötü yönde etkilediği ve bilişsel sağlığını bozduğu ortaya koyuldu.

Benzer bir çalışma Oxford Üniversitesinde de yürütüldü. Oxford Üniversitesi’nin deneyine göre; 5 gün boyunca yüksek yağlı yiyecekler yemek, dikkat ve hafıza fonksiyonunun bozulmasına, ruh hali değişimleri yaşanmasına neden oluyor.

BU ÜRÜNLER VÜCUDA ZARARLI MADDELER İÇERİYOR

  • Mikrodalga patlamış mısırında trans yağlar zararlı içerik olarak bulunuyor. Trans yağlar kanda iyi kolesterol olarak bilinen “HDL” değerini düşürüp kötü kolesterol olarak bilinen “LDL” değerini arttırarak kalp krizi riskinizi yükseltir.
  • Özellikle çocukların favori yiyeceklerinden biri olan tavuk nuggetın içinde digliserid, Red #40 (gıda boyası), karajenan gibi zararlı içerikler bulunmaktadır. Çocukların öğrenme yetilerini ve hafızalarını olumsuz etkileyen gıda boyasının DNA'nın yapısını bozduğu ve genetik bozulmalara yol açtığı bilim insanları tarafından açıklanmıştır.
  • 7’den 70’e herkesin tükettiği işlenmiş etlerde nitrat ve aşırı tuz bulunur. Çocuklarla yürütülen bilimsel bir araştırmada, litre başına daha fazla nitrat bulunan sudan içen çocukların görsel ve işitsel uyaranlara yanıt olarak verilen şartlı motor reflekslerinde yavaşlama gözlemlendi.
  • Aşırı yağda kızartılmış yiyecekler de hidrojenize yağlarda bulunan trans yağ asidi nedeniyle kolesterolü yükseltmektedir. Uzmanlar, trans yağların kolesterolün yanı sıra kalp ve damar hastalıklarını da tetiklediğini, ve çeşitli kanserlere yol açma riski oluşturduğunu da gözlemlemiştir.
  • Beyaz un, içinde bulunan klor dioksit nedeniyle vücudumuza zarar vermektedir. Beyaz ekmeğin vücudu asidik hale getiren bir besin olduğu için ne kadar çok beyaz un tüketilirse vücut o kadar hızlı bir şekilde kilo alır ve yağlanır.
  • Hepimizin çok sevdiği, küçük ve masum görünen cipsler içinde bulundurduğu monosodyum glutamatla vücudumuzda büyük hasarlar bırakabiliyor. Gıdalarda lezzet arttırmak amacıyla kullanılan bu madde, insanda tükürük salgısını arttırarak yiyecekleri daha lezzetli bir hale gelmesine neden olur ve daha çok tüketme isteği uyandırır. Kilo aldırma özelliğinin yanı sıra bir nörotoksin olan MSG, sinir hücrelerine zarar vererek alzheimer, parkinson ve epilepsi gibi hastalıklara sebep olur.
  • Sosisli sandviçin içinde bulunan yüksek tuz ve Orange B (gıda boyası) tarafından vücudumuza verilen zararı duyunca çok şaşıracaksınız! Çocuklarda obezite, erken ergenlik, göz bozukluğu ve psikolojik bozukluklara yol açan sosis, kadınlarda da rahim ve meme kanseri riskini 3 katına çıkarıyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER