Sigara Hayatınızı Tehdit Etmeye Devam Ediyor!

Günümüzün en çok kullanılan zararlı maddeleri arasında yer alan sigara, insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. İçeriğinde binlerce kimyasal maddeyi barındıran sigara, insan hayatını her defasında 12 dakika düşürüyor. Sigaranın doğrudan kansere neden olduğu da biliniyor.

Sigara Hayatınızı Tehdit Etmeye Devam Ediyor!

09 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü yaklaşırken, uzmanlar da sigaranın zararlarını anlatmaya devam ediyor. İçeriğinde birçok kimyasal maddeyi barındıran sigara, insan sağlığını ciddi anlamda rahatsız ediyor. Bilindiği üzere sigaranın içerisinde yüzlerce zararlı kimyasal madde bulunuyor. Bu maddelerden 81 tanesi ise doğrudan kansere yol açıyor. Hiç sigaraya başlamamış birisi oldukça sağlıklı oluyor. Öte yandan sigaraya başlamış insanda ise özellikle akciğerinde ciddi zararlar görülüyor. Yapılması gereken ise acil olarak sigarayı bırakmaktır. Sigara içen kişinin vücudundaki sağlık sorunları ise sigarayı bıraktıktan sonra zamanla kayboluyor.

ÖMRÜ KISALTIYOR

Öte yandan sigara üzerinde araştırmalarda bulunan uzmanlar, vatandaşları uyarıyor. Yapılan incelemeler sonucunda her içilen sigaranın insan hayatından 12 dakikayı götürdüğü belirtildi. Eğer uzun bir ömür yaşamak istiyorsanız; sigarayı bırakmanız şart.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN UĞRAŞIN

Öte yandan sigarayı bırakmak düşünüldüğü kadar kolay bir durum değil. Ancak gerekli çaba gösterilmesi taktirde bırakmak mümkün. Canınız sigara çektiğinde kuruyemiş yemeniz, gezmeniz ve temiz hava almanız daha iyi olacaktır. Bu sayede sigaranın zararlarından uzak kalmış olacaksınız. Öte yandan sigaranın sizden çok çevrenizdekilere zarar verdiğini de unutmamalısınız.

YORUM EKLE