Sağlık sistemi çöktü! 4.5 milyon kişi sırada...

İngiltere'de 4.5 milyon insanın rutin işlemler için hastanelerde tedavi sırası beklediği ortaya çıktı. 

Sağlık sistemi çöktü! 4.5 milyon kişi sırada...

Koronavirüs sürecinde İngiltere'de sağlık sistemi neredeyse çökmek üzere. Söz konusu ülkede 2019 yılının Kasım ayı ile 2020 senesinin Kasım ayı arasında hastanelerde tedavi sırası bekleyen insanlara ilişkin bir belge hazırlandı. Belgeye göre, İngiltere'de bulunan hastanelerde tedavi için bekleyen kişi sayısı 4 milyon 460 bin oldu. Bu belgelerin hazırlanmaya başlandığı 2007 senesinden beri en yüksek "tedavi için bekleyen hasta sayısı" kayıtlara geçmiş oldu. İngiltere'de 52 haftadan daha uzun bir zamandır tedavi için bekleyen kişilerin sayısı ise neredeyse 200 bin oldu. Söz konusu ülkede acil servise kabul sayısı ise bir önceki seneye kıyasla yüzde 32 oranında azalma kaydetti. Yani acil servise kabul sayısı 1 milyon 500 bin olarak kayıtlara geçti. Vatandaşların koronavirüse karşı gösterdiği reaksiyon sebebiyle böyle bir azalma yaşandığı ifade edildi. 

Belgedeki en dikkat çekici detaylardan biri de İngiltere'de bulunan her beş büyük hastaneden birinin yoğun bakım ünitesinde yetişkin insanlar için hiç boş yatak kalmaması oldu. Böylece pandeminin sağlık sisteminin üstünde oluşturduğu baskının da açık bir şekilde görüldüğüne dikkat çekildi. 

Bir kez daha ulusal karantina ilan edilmişti

İngiltere'de mutasyonlu koronavirüsün tespit edilmesinin ardından hem vaka sayılarında hem de ölümlerde kritik düzeyde artış yaşanmıştı. Mutasyonlu koronavirüsün yüzde 70 daha hızlı bulaştığının açıklanması üzerine ülkede alınan tedbirler sıkılaştırılmıştı. İngiltere Başbakanı Johnson, ülkede bulunan hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin üstündeki baskının giderek arttığına dikkat çekmişti. İngiltere'de üçüncü defa ulusal karantina ilan edilmiş ve söz konusu karantinanın Şubat ayının ortasına kadar süreceği ifade edilmişti. Johnson, insanların yalnızca alışveriş yapmak, işe gitmek, hastaneye veya eczaneye gitmek ve spor yapmak için dışarı çıkabileceklerini söylemiş, okulların uzaktan eğitim sistemine geçmesine ve ülke genelinde sınavların ertelenmesine yönelik karar alındığını duyurmuştu.

İngiltere'de koronavirüs bilançosu

İngiltere'de şu ana kadar 3 milyon 260 binden fazla koronavirüs vakası tespit edilirken, 1 milyon 406 binden fazla kişi iyileşti. Söz konusu ülkede, şu ana kadar 86 binden fazla kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER