Sağlık Sigortası Borcu Yapılandırabilir Mi?

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan vatandaşlarımıza müjde! Artık vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası borçlarını yapılandırma ile kolayca ödeyebilecekler. Detaylar ise haberimizde...

Sağlık Sigortası Borcu Yapılandırabilir Mi?

Vatandaşlar artık Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını yapılandırma yolu ile ödeyebilecekler. Borçların ödenebilmesi hususunda borcunu yapılandırmak isteyen Genel Sağlık Sigortası borçlusu vatandaşa nakit olarak toptan yapılacak ödemelerde indirim yapılması avantajı sağlanıyor. Prim borçlarını peşin olarak ödemek isteyen vatandaşlardan gecikme faizi ve enflasyon farkı talep edilmeyecek. Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının yapılandırılmasına dair tüm detaylar ve tarihler haberimizin devamında.

Maalesef ki ülkemizde vatandaşların yüklü miktarda borçlanmış olduğu alanlar mevcut. Bu alanlardan bir tanesi de Genel Sağlık Sigortası. Sayısı milyonlara ulaşan Genel Sağlık Sigortası borçlusu vatandaşın borçlarının ödenmesine ilişkin devlet tarafından düzenlemeler yapılmaya başlandı. Ekonomi gündemimizin ana maddelerinden biri haline gelmiş ve uzun zamandır çözülememiş bir mesele olan kamu borçlarında yapılandırmaya gidilmesine karar verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ve Resmî Gazete kararı ile duyurulan borç yapılandırma işlemleri şu şekilde işleyecek;

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM BORCU YAPILANDIRMALARI

Torba yasa kapsamında gelen kamu borçlarının yapılandırılması kararı kapsamında Genel Sağlık Sigortası primi borçlusu vatandaşların borçlarını yapılandırmaları halinde faiz indiriminden faydalanma ve borcun ana para kısmını ödeme seçenekleri bulunuyor.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında 31 Ağustos 2020 ve öncesinde yapılmamış olan prim ödemesi bulunan vatandaşların 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödeme yapmaları halinde gecikme bedeli ve faiz ödemeleri talep edilmeyecek. Prim borcunun dönemsel taksit bedelinin ödenmesi yeterli olacak. Diğer borçların yapılandırılmasından farklı olarak Genel Sağlık Sigortası primi borçlarının yapılandırılması durumunda enflasyon farkı ana paraya dahil edilmeyecek.

Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının yapılandırılması kararı hakkında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ek olarak gelir testi yapılması için ayrılan süreyi kaçırmış ve hiçbir gelir testi bulunmayan vatandaşların 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırması ve gelirinin asgari ücretin üçte birinin altında olduğu tespit edilmesi halinde geçmişe yönelik borçlarının silineceğini ve devlet tarafından tüm sigorta primlerinin ödeneceğini duyurdu.

Genel Sağlık Sigortası prim borcunu yapılandırmak isteyen vatandaşlar ödemelerini 30 Nisan 2021 tarihine karar gerçekleştirebilirler.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 01:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER