Sağlık çalışanları aşılanıyor!

Çin'den ithal edilen CoronaVac adındaki koronavirüs aşıları, bugün itibarıyla sağlık görevlilerine yapılmaya başlandı. 

Sağlık çalışanları aşılanıyor!

Türkiye'de koronavirüse karşı aşılama işlemine bugün itibarıyla geçildi. Koronavirüs aşısını yaptırmak zorunlu değil. Aşıyı yaptırmak isteyen herkesin öncelikle MHRS veya ALO 182 aracılığıyla randevu alması gerekiyor. Çin'den ithal edilen CoronaVac adındaki koronavirüs aşıları ücretsiz olarak vatandaşlara uygulanıyor. Randevular ilk olarak yalnızca sağlık görevlilerine ve 65 yaş üstü vatandaşlara açıldı. 

Dün akşam kamuoyunun önünde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ve Bilim Kurulu üyelerinin koronavirüs aşısı yaptırmasının ardından Türkiye genelinde aşılama kampanyası başlatıldı. Aşılar, 14 Ocak Perşembe günü itibarıyla bazı illerde uygulanmaya başlandı. İstanbul'da bulunan Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde koronavirüs aşıları sağlık görevlilerine yapıldı. 

Koronavirüs aşısında öncelik sıralaması

Türkiye'de koronavirüs aşılarının yapılması için 4 grup belirlendi. İlk safhada 65 yaş üstü vatandaşlar, sağlık görevlileri ve koruma evleri gibi kalabalık ortamlarda bulunan vatandaşlara koronavirüs aşısı yapılacak. İkinci safhada ise toplum için kritik sektörlerde çalışan ve risk altındaki yerlerde bulunan vatandaşlar ile 50 yaş üstü olan ve en az bir kronik rahatsızlığa sahip olan vatandaşlara koronavirüs aşısı uygulanacak. Üçüncü safhada 50 yaş altı olan ve en az bir tane kronik rahatsızlığa sahip olan vatandaşların yanı sıra ilk iki safhada bulunmayan sektör çalışanlarına ve genç yetişkinlere koronavirüs aşısı uygulanacak. Son safhada ise ilk üç grupta bulunmayan bütün vatandaşlara aşı uygulanacak.

Randevu nasıl alınıyor?

Vatandaşlar koronavirüs aşısını yaptırıp yaptırmayacaklarını ve ne zaman sıranın kendisine geleceğini görmek, aynı zamanda randevu oluşturabilmek için e-Nabız isimli uygulamayı indirmeleri gerekiyor. Burada "Randevu al" şeklinde bir buton çıkıyor. Butona tıklanması durumunda da MHRS ekrana geliyor. Mavi butona tıklanması durumunda aile hekiminden randevu alınabiliyor. Kırmızı butona tıklanması halinde ise kliniklerden randevu oluşturulabiliyor. Öncelikli grupta bulunan vatandaşlar, kendilerine en uygun olan hastaneye seçebiliyorlar. Bu kişilerin koronavirüs aşı uygulama kliniğini seçmeleri ise şart. Hastanenin seçilmesinin ardından gün ve saat belirleniyor. Böylece vatandaşlar gidip aşılarını yaptırabiliyorlar. Akıllı telefonu ya da bilgisayarı bulunmayan vatandaşlar, ALO 182 hattından da randevu oluşturabiliyorlar. 

Koronavirüs aşısını yaptırmaya yalnız başına gidilmesi veya en fazla iki kişi gidilmesi önemli. Koronavirüs aşısının uygulanmasından sonra 15 dakika bekleniyor. Aşı yapılan kişilerin tansiyonu aniden düşebiliyor veya aniden alerjik reaksiyon kendini gösterebiliyor. İlk dozdan sonra ikinci doz için de randevu alınıyor. Koronavirüs aşısını yaptıran kişilerin telefonlarına mesaj geliyor. Şikâyeti olan vatandaşların hemen sağlık merkezine müracaat etmeleri gerekiyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER