Prof. Dr. Oğuztürk’ten Korona Aşısı Olacaklara Alkol ve Sigara Uyarısı!

Ankara Şehir Hastanesi’nden Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, koronavirüs aşısında alkol ve sigaranın etkisine ilişkin önemli bir açıklama yaptı…

Prof. Dr. Oğuztürk’ten Korona Aşısı Olacaklara Alkol ve Sigara Uyarısı!

Her gün yüz binlerce kişiye uygulanan koronavirüs aşısı, pandemiyi sona erdirme konusunda herkesin umudu. Aşı uygulaması konusunda risk oluşturan faktörler de son dönemde gündeme geliyor. Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, koronavirüs aşısının uygulandığı Ankara Şehir Hastanesi’nde çalışıyor ve aşı vakalarını yakından takip ediyor. Oğuztürk, aşı olacaklara alkol konusunda uyarıda bulundu!

Alkol aşının etkisini azaltıyor

Prof. Dr. Oğuztürk, aşı yapılmasının vücudun bağışıklık sistemini ciddi anlamda geliştirdiğini ancak bununla birlikte, alkol kullanımının da aşı üzerinde negatif bir etki ortaya koyduğunu belirtti. Oğuztürk konuyla ilgili “Alkolün kötü etkisi sadece Covid-19 aşısı için geçerli değil, bütün aşıların etkinliği anlamında alkolün negatif bir teshiri olduğunu söyleyebiliriz. Sputnik 5 aşısının yapılması öncesinde ve sonrasında da alkol alınmaması anlamında Rus yetkililerin net bir açıklaması var. Pnömokok aşıları için de öyle. Özellikle yaşlılar için fayda sağlayan bu aşıların alkol kullanılmasıyla aşının cevabının bir miktar baskılandığına dair bilimsel verilere sahibiz. Bu anlamda, aşılanacakların aşıyı yaptırmadan önce ve aşıyı yaptırdıktan belli süre sonra kesinlikle alkolden uzak durması gerekiyor. En doğrusu nedir? Azı veya çoğu zararlı olan alkolün yaşamımızın hiçbir döneminde kullanılmaması” dedi.

Alkolden bir dönem uzak durulmalı

Oğuztürk, alkolün koronavirüs aşısı üzerindeki negatif etkisini ifade ederken, bununla birlikte aşı olacaklara, bir dönem alkolden uzak durma önerisinde bulundu. Aşının etkisinden en çok düzeyde faydalanmak isteyen kişilerin, CoronaVac koronavirüs aşısı olmaadan 10 gün önce ve 1 ay sonra alkolden uzak durmasının önemli olduğu ifade edildi. Oğuztürk sigarayla ilgili olarak da, sigaranın bağışıklığı baskılayabileceğini bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER