Pfizer/BioNTech aşısına ilişkin bir iddia daha: Umduğumuzdan daha az etkili!

İsrailli yetkili Nachman Ash, Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozunun umduklarından daha az etkili olabileceğini ifade etti. 

Pfizer/BioNTech aşısına ilişkin bir iddia daha: Umduğumuzdan daha az etkili!

Norveç'te huzurevlerinde 33 kişinin Pfizer/BioNTech aşısı nedeniyle yaşamını yitirdiği iddia edilmişti. Söz konusu aşıya ilişkin bir iddia da İsrail'den geldi. İsrailli yetkili Nachman Ash, Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozunun umduklarından daha az etkili olabileceğini söyledi. İsrail'de koronavirüs vakalarının artış göstermesinin, aşılama kampanyasına yönelik umutları azalttığı ifade edildi. Öte yandan, Sheba Tıp Merkezi'nin duyurduğu son rakamlara göre, Pfizer/BioNTech aşısının ikinci dozunu yaptıran kişilerin antikorlarının 6-12 kat arttığı fark edildi. Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozunun etkin bir antikor yanıtı oluşturması için birkaç hafta gerektiği belirtildi. Pfizer/BioNTech aşısının ikinci dozunun ise koruma oranını artırabileceği ve farklı reaksiyonları tetikleyebileceği ifade edildi. 

"Yeterli antikor meydana gelmedi"

Pfizer isimli ilaç şirketi, BioNTech ile birlikte koronavirüse karşı geliştirdiği aşının yüzde 52'ye yakın koruma sağladığını bildirdi. İngiltere dâhil olmak üzere bazı ülkeler, ilk dozun uygulandığı insan sayısını artırabilmek için ikinci dozu geciktirmeyi tercih ediyor. İsrail'de koronavirüs aşısı uygulanan binlerce kişinin hastalandığı belirtilirken, Pfizer/BioNTech aşısının koruma oranı sorgulanmaya başlandı. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Alroy-Preis, aşı yapılan insanlarda koronavirüsle karşılaşmadan önce yeterli antikorun meydana gelmediğini, bu nedenle hastalık durumunun ortaya çıktığını ifade etti. İsrail Sağlık Bakanlığı, 3 ay sonra ilk defa koronavirüs testlerinin yüzde 10'dan fazlasının pozitif sonuçlandığını duyurdu. Alroy-Preis, İngiltere'den İsrail'e gelen birinin 20-30 kişiye koronavirüs bulaştırdığını kaydederek, bulaşın çok hızlı gerçekleştiğine dikkat çekti. 

İsrail'de koronavirüs bilançosu

İsrail'de son bir günde 4 bin 874 vaka tespit edilirken, 64 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Söz konusu ülkede şu ana kadar 570 bin 503 vaka kayıtlara geçerken, 4 bin 144 kişi koronavirüsten yaşamını yitirdi. İyileşen kişi sayısı ise 483 bin 17 oldu. 

İsrail'de kaç kişi aşılandı?

İsrail'de şu ana kadar 2,7 milyon kişiye koronavirüs aşısı uygulandı. Söz konusu ülkede şu ana kadar 400 bin kişiye koronavirüs aşısının ikinci dozu uygulandı.  

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER