Mutasyon geçirmiş koronavirüs 3 ülkeye daha sıçradı!

Mutasyon geçirmiş koronavirüs Japonya, Rusya ve Meksika'ya da sıçradı. 

Mutasyon geçirmiş koronavirüs 3 ülkeye daha sıçradı!

Mutasyon geçirmiş koronavirüse birçok ülkede rastlanmaya başladı. Son olarak Japonya, Rusya ve Meksika'da mutasyonlu koronavirüs tespit edildi. 

Meksika

Meksika'ya bağlı Tamaulipas isimli eyalette, mutasyon geçirmiş koronavirüse rastlandı. Konuya ilişkin açıklama eyaletin Sağlık Sekreterliği görevini yürüten Gloria Molina Gamboa'dan geldi. Gamboa, Meksika'ya 29 Aralık 2020 tarihinde gelen bir kişide mutasyon geçirmiş koronavirüsün saptandığını duyurdu. 

Sağlık Sekreteri, 56 yaşında olan bu kişinin sağlık yönetmelikleri dâhilinde karantina altında tutulduğunu ifade etti. 

Rusya

Rusya, mutasyon geçirmiş koronavirüsün tespit edildiği diğer ülke oldu. Konuya ilişkin açıklama Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova'dan geldi.

Popova, İngiltere'den Rusya'ya gelen bir kişide mutasyon geçirmiş koronavirüsün tespit edildiğini aktardı. 

Japonya

Japonya'da da mutasyon geçirmiş koronavirüs tespit edildi. Tokyo’da bulunan Haneda Havalimanı'nda 4 vatandaşın karantinaya alındığı ve söz konusu kişilerde mutasyon geçirmiş koronavirüsün saptandığı bildirildi. Bu kişilerin Brezilya'dan geldikleri ifade edildi. 

Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 4 kişinin Brezilya'nın Amazonas isimli eyaletinden Japonya'ya geldikleri kaydedildi. Açıklamada, 2 Ocak günü başkentte bulunan Haneda Havalimanı'na gelen kişilerin karantinaya alınmalarının ardından kendilerine test yapıldığı ve bu testlerin pozitif çıktığı aktarıldı.

Gözlem altında tutulan kişilerden birinin 40'lı yaşlarda olduğu ve solunum sıkıntısı yaşadığı ifade edildi. 30'lu yaşlarda olan bir kişinin ise başının ve boğazının ağrıdığı belirtildi. Gözlem altında tutulan genç yaşlardaki bir kişinin ise ateşinin yüksek olduğu aktarıldı. 

Salgın Hastalıkları Ulusal Enstitüsü tarafından söz konusu kişilerin örneklerine bakıldığı ve mutasyonlu koronavirüsün saptandığı bildirildi. Bu koronavirüsün daha kritik belirtilere neden olduğuna veya daha hızlı bulaştığına dair delile rastlanmadığı ifade edildi. Söz konusu koronavirüsün, önceden Güney Afrika ile İngiltere'de saptanan mutasyonlu koronavirüs ile benzerliğe sahip olduğuna dikkat çekildi. 

İngiltere'de ortaya çıkmıştı 

İngiltere Başbakanı Johnson, mutasyonlu koronavirüsün yüzde 70 oranında daha hızlı bulaştığını söylemişti. Johnson, mutasyonlu koronavirüsün daha ciddi bir hastalığa neden olduğunu veya daha fazla can kaybına yol açtığını gösteren bir delile rastlanmadığını ifade etmişti. İngiltere'de mutasyonlu koronavirüsün tespit edilmesi üzerine Türkiye dâhil birçok ülke, İngiltere ile uçuşları karşılıklı olarak durdurmuştu. Mutasyonlu koronavirüsün aşıları etkileyip etkilemeyeceğine yönelik akıllarda birtakım soru işaretleri oluşmuştu. Pfizer ile BioNTech tarafından geliştirilen aşının, Güney Afrika ve İngiltere'de tespit edilen mutasyonlu virüslere karşı koruma sağladığı belirtilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER