Moderna: Koronavirüs sonsuza dek devam edecek!

Koronavirüse karşı aşı geliştiren ilaç şirketlerinden biri olan Moderna'nın CEO'su, pandeminin sonsuza dek süreceğini belirterek korkutan bir açıklamada bulundu. 

Moderna: Koronavirüs sonsuza dek devam edecek!

Koronavirüse karşı aşı geliştiren ilaç şirketlerinden Moderna'nın CEO'su korkutucu açıklamalarda bulundu. Birçok ülkenin ekonomisini sarsan ve sağlık sistemleri üzerinde ciddi bir baskı oluşturan koronavirüsün sonsuza dek süreceğini iddia eden Stephane Bancel, pandemiyle birlikte yaşanacağına dair mesaj verdi. Bancel, koronavirüsün asla bitmediğine dikkat çekerek, virüsün endemik bir duruma gelebileceğini ancak hep var olacağını söyledi. 

Kısa bir süre önce açıklamada bulunan halk sağlığı uzmanları, koronavirüsün endemik bir duruma gelebilme ihtimalinin fazla olduğunu söylemişlerdi. Söz konusu yetkililer, koronavirüsün daha az düzeyde var olacağını ancak sonsuza dek devam edebileceğini ifade etmişlerdi. 

"Aşı birkaç sene etkili olacak"

Bancel, koronavirüse karşı ürettikleri aşıya ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Aşının sadece 1-2 ay koruyacağına ilişkin senaryoların dikkate alınmaması gerektiğine dikkat çeken Bencel, aşının insanlarda oluşturduğu antikorun tepkisinin oldukça yavaş bir şekilde azalma kaydettiğini söyledi. Bencel, koronavirüs aşısının birkaç sene boyunca etkili olacağını ifade etti. 

Dünyada koronavirüs bilançosu

Dünya genelinde şu ana kadar 92 milyon 840 binden fazla vaka tespit edilirken, 66 milyon 405 binden fazla kişi iyileşti. Dünya genelinde şu ana kadar 1 milyon 988 binden fazla insan koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. En fazla vakanın tespit edildiği ve can kaybının gerçekleştiği ülke ABD oldu. Burada şu ana kadar 23 milyon 616 binden fazla vaka kayıtlara geçerken, 393 bin 900 binden kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. 10 milyon 512 binden fazla vakanın tespit edildiği Hindistan'da şu ana kadar 151 bin 700 binden fazla kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. 8 milyon 257 binden fazla vakanın saptandığı Brezilya'da ise 206 binden fazla kişi koronavirüs nedeniyle öldü.

Moderna etkinlik oranı

Moderna tarafından üretilen mRNA aşı, yüzde 94,1 oranında koruma sağladı. İki doz halinde yapılan aşı, 6 ay boyunca -20 derece olan bir buzlukta saklanabiliyor. Aşı dolabında 30 gün saklanabilen Moderna aşısı, oda sıcaklığında ise 12 saat dayanabiliyor. İki doz arasında 4 hafta bulunuyor. FDA, söz konusu aşıya 18 Aralık günü acil kullanım onayı vermişti. 65 yaş altı kişiler için yüzde 94,1 oranında koruma sağlayan aşının, 65 yaş üstü kişilerde yüzde 86,4 oranında koruma sağladığı bildirilmişti. Moderna, 4 Ocak gününe kadar Amerika'ya 18 milyon doz göndermişti. İlaç şirketinin ABD ile 200 milyon dozluk anlaşmasının bulunduğu, AB (Avrupa Birliği) ile de 160 milyon dozluk anlaşma sağladığı ifade edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 19:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER