Koronavirüs Mutasyona Uğradı! Peki Yeni Tip Koronavirüs Belirtileri Neler?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan koronavirüs belirtileri nelerdir? Yeni tip koronavirüs belirtileri ve yapılması gerekenler.

Koronavirüs Mutasyona Uğradı! Peki Yeni Tip Koronavirüs Belirtileri Neler?

Yeni tip koronavirüs belirtileri arasında ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü belirtiler arasında yer alıyor. Daha ağır vakalarda ise koronavirüs zatürreye, akut solunum yetmezliğine ve hatta böbrek yetmezliğine yol açabiliyorken durumun kötüleşmesi sonucunda ölüme bile sebebiyet verebilir.

Bütün virüs türleri gibi dönem dönem evrimleşen koronavirüsler 2002 yılından itibaren grip benzeri semptomlar göstererek daha ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermeye başlamıştır.

Koronavirüsler sadece insanlara değil hayvanlara da bulaşma  bulaşma riski olan, zoonik denilen virüs çeşididir. Geçmiş dönemlerde ise MERS adı ile bilinmekte olan Orta Doğu Solunum Sendromu’nun develerden, SARS adı ile bilinmekte olan Şiddetli Akut Solunum Sendromu’nun da misk kedilerinden yani hayvandan insana geçtiği düşünülmektedir.

Koronavirüsün yayılmasını önlemek amacı ile standart öneriler arasında düzenli olarak alkollü bir el dezenfektanı ile elleri temizlemek ya da su ve sabunla el yıkanması ve elin temizliği, öksürme ve hapşırma esnasında ise yanınızda taşımış olduğunuz bir mendil ile  ağız ve burnun hızlıca kapatılması ya da dirsek içi ile kapatılması gerekmektedir. Aşağıda yer alan semptomları gösteren kişiler ile temas etmekten ve yakınlaşmaktan kaçınılması gerekmektedir.

Koronavirüs vakalarının yoğun olarak görüldüğü yerlerden ve kalabalık ortamlardan kaçınılması tavsiye edilir.

Koronavirüs semptomları arasında en sık bulgular ise birkaç gün boyunca devam etmekte olan yüksek ateş, baş ağrısı ve kuru öksürük yer almaktadır. Fakat bazı koronavirüs hastalarında aşağıdaki semptomlarda gözlemlenmektedir;

§  Nefes darlığı,

§  Balgamlı öksürük,

§  Boğaz ağrısı,

§  Kas ve eklem ağrıları,

§  Mide bulantısı veya kusma,

§  İştahsızlık,

§  Burun akıntısı,

§  Baş ağrısı,

§  Ağır solunum yetmezliği,

§  Böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunları da koronavirüsün belirtileri arasında yer alabilmektedir.

Koronavirüs belirtileri gösteriyor iseniz eğer öncelikle sağlık kurumlarına gitmeden önce, etrafınızdaki kişilere bulaştırmamak için maske takarak hızlı bir şekilde önlem almanız gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 01:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER