Koronavirüs 2 milyondan fazla can aldı!

Koronavirüs dünya genelinde 2 milyondan fazla insanın ölümüne neden oldu. 

Koronavirüs 2 milyondan fazla can aldı!

Worlometer isimli internet sitesinin açıkladığı son verilere göre koronavirüs, dünya genelinde 2 milyondan fazla can aldı. Dünya genelinde şu ana kadar koronavirüsle enfekte olan 66 milyondan fazla insan iyileşti. Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı günden beri dünya genelinde 93 milyon 545 binden fazla insan enfekte oldu. En fazla vakanın tespit edildiği ülke ABD oldu. Söz konusu ülkede şu ana kadar 23 milyon 848 bin 410 bin vaka tespit edilirken, 397 bin 994 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. En fazla vakanın kayıtlara geçtiği ikinci ülke Hindistan oldu. Burada şu ana kadar 10 milyon 528 bin 508 vaka saptanırken, 151 bin 954 insan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. En fazla vakanın belirlendiği üçüncü ülke ise Brezilya oldu. Söz konusu ülkede şimdiye dek 8 milyon 326 bin 115 vaka tespit edilirken, 207 bin 160 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. 

En fazla vakanın tespit edildiği dördüncü ülke 3 milyon 495 vaka ile Rusya oldu. Burada şu ana kadar 63 bin 940 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. En fazla vakanın kayıtlara geçtiği beşinci ülke 3 milyon 260 bin 258 vaka ile İngiltere oldu. Söz konusu ülkede şimdiye dek 86 bin 15 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. En fazla vakanın saptandığı altıncı ülke 2 milyon 851 bin 670 vaka ile Fransa oldu. Burada şimdiye dek 69 bin 313 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. En fazla vakanın saptandığı yedinci ülke 2 milyon 364 bin 801 vaka ile Türkiye oldu. Ülkemizde şu ana kadar 23 bin 495 kişi koronavirüsten öldü. 

ABD'de iki farklı mutasyon tespit edildi

Ohio Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD'de koronavirüsün iki farklı mutasyonu görüldü. Bilim insanları, bunlardan birinin İngiltere'de ortaya çıkan mutasyona benzediğini, diğerinin ise 3 genetik mutasyona sahip olduğunu bildirdi. Mutasyonlu koronavirüsten birine kısa süre önce Ohio'da bir vakada rastlandığı, diğerinin ise Colombus kentinde 2021 senesinin başlarında tespit edildiği aktarıldı. Bilim insanların, mutasyonlu koronavirüsün daha fazla bulaşa neden olabileceği ihtimali üzerinde durmuş, fakat bu durumun koronavirüs aşılarını etkileyeceği konusunda bir kanıta ulaşılamamıştı. 

İngiltere'de Aralık ayının ortalarında mutasyonlu koronavirüse rastlanmıştı. Yetkililer, söz konusu virüsün daha hızlı bulaşabileceğini söylemiş ve insanların önlemlere daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini ifade etmişlerdi. İngiltere Başbakanı Johnson, mutasyonlu koronavirüsün yüzde 70 oranında daha hızlı bulaştığını kaydetmişti. Fakat söz konusu virüsün daha fazla can kaybına ya da hastalığın daha ağır seyretmesine yol açtığına ilişkin bir bilgiye henüz ulaşılamadı. 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER