İspanya ve Portekiz Alarm Veriyor: Avrupada Kovid-19’da Son Durum Ne?

Koronavirüs salgınında Avrupa’da en çok kaybın yaşandığı ülkelerden Portekiz ve İspanya’da vaka sayıları artarken bir alarm durumu ortaya çıktı.

İspanya ve Portekiz Alarm Veriyor: Avrupada Kovid-19’da Son Durum Ne?

Koronavirüs pandemisinde Avrupa’da en çok dikkat çeken ülkeler arasında Portekiz ve İspanya yer aldı. Kısıtlama ve karantina önlemleriyle vaka ve can kaybı sayısının azaldığı bu ülkeler, yeni dalga ile birlikte yine kritik bir noktaya geldi. Hem İspanya hem de Portekiz’de, artan kovid-19 vakaları ve ölümler Avrupalıları endişelendirdi.

İspanya’da ölüm sayısı 55 bin 441’e çıktı

İspanya Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı son verilere göre kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı, son 24 saatte 400 kişi daha arttı. Bununla birlikte ülkede yaşamını yitirenlerin toplam sayısı 55 bin 441 oldu. Son 24 saatte 42 binin üzerinde yeni vaka ile İspanya, toplam vaka sayısında 2,5 milyona yaklaştı.

İspanya’da vaka sayıları ve can kayıplarını kontrol altında tutabilmek adına, toplu bir araya gelmeler ve ülke içi ulaşım kısıtlamaları getirildi. Bununla birlikte aşı olanların sayısı da 1,2 milyonu buldu ancak buna rağmen henüz, salgına karşı ciddi bir yol kat edilemedi.

Portekiz’de can kaybı en yüksek düzeyde

Portekiz de, pandemide en çok etkilenen ülkelerden biriydi. Sağlık Genel Müdürlüğü, son 24 saatte 234 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu ve bu, şu ana kadar tespit edilen en yüksek can kaybı oldu. Günlük vaka sayısının 13 bini aştığı Portekiz, koronavirüs pandemisinin en ciddi etkilerini gösterdiği ülkeler arasında.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER