İngiltere'den Mutasyonlu Koronavirüs Açıklaması: ‘Daha Ölümcül Olabilir’

Bir süredir mutasyonlu koronavirüsle boğuşan İngiltere’de, başbakandan açıklama geldi. Johnson, mutasyonlu virüs için ‘daha ölümcül olabilir’ dedi.

İngiltere'den Mutasyonlu Koronavirüs Açıklaması: ‘Daha Ölümcül Olabilir’

İngiltere bir süredir mutasyonlu koronavirüsle mücadele ediyor ve ülkede, koronavirüsün bu türüne karşı önlem almak adına toplu kapanmadan kısıtlamaya birçok önlem alındı. Bugün bu konuyla ilgili konuşan Boris Johnson, koronavirüsün mutasyonlu türüyle ilgili olarak “Yeni türün daha yüksek ölüm oranıyla bağlantılı olabileceğine dair kanıtlar vat” dedi.

‘Mutasyonlu virüs daha endişe verici’

İngiltere’de hükümetin baş bilim danışmanı olan Patrick Vallance, mutasyonlu koronavirüsün şu anda Brezilya, Güney Afrika ve Brezilya’da üç farklı şekilde ortaya çıktığını aktardı. Vallance özellikle İngiltere’de keşfedilen mutasyonlu koronavirüsün diğer virüslere göre yüzde 70’e varan oranda daha bulaşıcı olduğunun altını çizdi.

Normal virüste, 1000 vakada ölüm sayısının ortalama 10 kişi olduğunu belirten uzman, mutasyonlu virüste ise 1000 vakada 13-14 ölümün söz konusu olduğunun altını çizdi.

Son 24 saatte 1401 can kaybı

İngiltere’de Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre son 24 saat içinde 1401 kişinin öldüğü belirtildi. Ülkede koronavirüs kaynaklı toplum ölüm ise 95 bin 981 oldu. Avrupada koronavirüs nedeniyle en yüksek ölüm sayısının görüldüğü İngiltere son olarak 5 Ocak’ta karantinaya girmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER