İki Korona Virüs Hastasında İşitme Kaybı Görüldü! Sivas’ta Yaşanan Olayın Nedeni Bilinmiyor

Korona virüs hastası olan iki vakada ani işitme kaybı yaşandığı görüldü. hastalardan biri iyileşirken diğeri tedaviye cevap vermedi.

İki Korona Virüs Hastasında İşitme Kaybı Görüldü! Sivas’ta Yaşanan Olayın Nedeni Bilinmiyor

Sivas’ta korona virüs hakkında beklenmedik bir gelişme yaşandı. Korona virüsü atlatmış olan iki hastada işitme kaybı yaşandı. KBB Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ekinci ise konu ile ilgili uyarılarda bulundu. Virüsü atlattıktan sonra işitme kaybı yaşanabilir. Doç. Dr. Ekinci hastalarda görülen işitme kaybı sonrasında birinin erken tedaviye cevap verip iyileştiğini diğerinin ise tedaviye cevap vermediğini ve işitme kaybının kalıcı olarak geliştiğini açıkladı.

Adnan Ekinci konu ile ilgili önemli bir sağlık sorunu ile karşı karşıya olduğumuz hakkında konuşma yaptı. Vakalarda görüldüğü üzere Sivas’ta iki hasta korona virüsünü geçirmişti sonrasında ise ikisinde de ani bir şekilde gelişen işitme kaybına rastlanıldı.

Dr. Ekinci ani işitme kaybını şu sözlerle anlattı: Ani işitme kaybı nadir olarak görülür. Son 3 günde kulaklarda işitmenin kaybolması durumudur. Bu duruma çoğu zaman çeşitli viral enfeksiyonlar ya da kullanılmış olan ilaçlar sonrasında rastlanıyor. Bu hastalığın nadir görülmesinin yanı sıra Covid-19 geçirmiş olan hastalarda da ortaya çıkması dikkat çekiyor. Hastalığı atlatan insanlarda tek taraflı ya da iki taraflı olarak meydana gelebilmektedir. Kulaklarda oluşan dolgunluk, çınlama ya da işitmede azalma görüldüğü zaman vakit kaybetmeden bir KBB hekimine gidilmesi gerekiyor dedi.

İşitme Kaybının Nedeni Bilinmiyor

Ekinci, hastalarda beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan işitme kaybı için Kovid-19 hastalarında görülen bu durumun sebebinin henüz bilinmediğini ama düşünülen sebeplerden biri için Covid-19’un kulaklarda işitme sinirini besleyen damarları tıkaması sonucu oluştuğu düşünülüyor. Bunun yanında, işitme sinirinin virüs ile enfekte olması bu durumu destekler nitelikte. Korona virüslü hastalarda görülen işitme kaybı teşhisi daha çok ayakta tedavi gören hastalarda ortaya çıkmasına rağmen, yoğun bakımda yatan hastalarda ise daha ciddi bir şekilde görülebilir durumdadır.

Sivas’ta görülen olayda ani işitme kaybı yaşayan iki hastanın genç yaşta olduklarını, tedavi gördükleri süre bittikten 10 gün sonra bu durumun tespit edildiği belirtildi. Böyle durumlarda ise en önemli olan erken tanı koymak ve hemen tedaviye başlamak. Hastalardan biri iyileşme gösterirken diğer hasta ise tedaviye cevap vermedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER