Hamileler korona virüs aşısı olacak mı? Emziren anneler aşı olabilir mi? Sağlık Bakanlığı açıkladı!

Sağlık Bakanlığı, hamileler için aşının ilk üç ayda tercih edilmediğini açıklarken emziren kadınlar için onların tercihine bağlı dedi. İşte detaylar...

Hamileler korona virüs aşısı olacak mı? Emziren anneler aşı olabilir mi? Sağlık Bakanlığı açıkladı!

Korona virüs için aşı uygulaması Türkiye genelinde başlatılmıştı. Aşı uygulama çalışmaları ile her gün daha fazla insan aşı olurken Sağlık Bakanlığı konu hakkında herkesin merak ettiği sorunun yanıtını verdi. Hamilelerin ve emrizen annelerin aşı olup olmayacağı hakkında kafalarda soru işareti bulunurken Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı konu hakkında yanıtlar verdi. Peki hamileler korona virüs aşısı olabilir mi? Aşı uygulaması çalışmasının hamile olan kadınlar açısından tehlikeli olup olmayacağı merak konusu olurken vatandaş konu hakkında araştırmalar yapıyor. Sağlık Bakanlığı bu durumda insanların merakını giderdi. Hamilelerin ve emziren annelerin aşı olup olmaması gerektiği hakkında açıklamalar yapan Sağlık Bakanlığı hangi yanıtları verdi? İşte detaylar…

Sağlık bakanlığı vatandaşın sorularını yanıtlarken birçok insan tarafından merak edilen bir konuya da açıklık getirdi. Hamileler ve emziren anneler için aşı uygulaması yapılıp yapılmayacağı kafaları karıştırırken Bakanlıktan gelen ilk yanıt hamileler için aşının ilk 3 ayda tercih edilmediği yönünde oldu.

Çin’den ithal edilen aşı Türkiye’de uygulamaya geçilmiş durumda. Aşı öncesi ve sonraki hakkında vatandaş tarafından birçok soru sorulurken Bakanlık konu ile ilgili yanıtlar veriyor. CoronaVac isimli aşı Çin’den ithal edilmişti. İthal edilen bu aşının ilk doz uygulamaları tüm ülke genelinde uygulanmaya başlamışken kafalarda soru işaretleri oluştu. Aşı uygulanan insan sayısı her geçen gün artarken hamilelerin de aşı olup olmayacağı merak edildi. Bu sorunun yanıtı ise Bakanlık’tan geldi. Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada Korona virüs aşısının hamileliğin ilk 3 ayında tercih edilmediği yönünde bilgi paylaşımı yaptı. Böylelikle birçok insanın aklındaki sorunun yanıtı da verilmiş hale geldi.

Bakanlık yaptığı açıklamayı grip, zatürre aşısı uygulanması durumu olursa Kovid-19 aşısı için en az 2 hafta beklenilmesi gerektiğini ekledi. Bununla birlikte aşı uygulaması yapıldığı durumda dahi maske kullanımının devam etmesi gerekiyor.

Kimler aşı olacak? Bakanlık neler söyledi?

Bilim Kurulu’nun belirlediği risk grubunda 18 yaş altı bireyler bulunmadığı için henüz o yaş grubuna aşı yapılmayacağı bildirildi. Ayrıca hamileliğin ilk 3 ayında da aşı uygulaması tercih edilmezken emziren kadınlar için aşı olup olmayacakları kendi isteklerine bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER