Estetik Operasyon İçin Kuaföre Değil, Uzmana Gidin!

Günümüz dünyasında oluşan beğenilme kaygısı ile artan ve merdiven altında gerçekleşen estetik müdahalelere değinen Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. M. Volkan Kıyak, işin uzmanına danışılması gerektiğine vurgu yaptı. 

Estetik Operasyon İçin Kuaföre Değil, Uzmana Gidin!

Gün geçtikçe artan estetik operasyonların, hızlı ve güvenilir sonuç verdiği için ilk tercih olduğunu söyleyen Op. Dr. Volkan Kıyak, yanlış müdahalenin ne kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini anlattı.

ESTETİK OPERASYONU SADECE UZMANLAR YAPABİLİR!

Kamuoyuna yansıyan ve güzellik merkezlerinde yapılan yanlış botoks, dudak ve yüz dolgusu vakaları için, yüzde oluşan sorunu gidermenin kimi zaman sorunlu hatta imkansız olduğunu söyleyen Op. Dr. Kıyak, 'Hiç bir zaman estetik işlemleri kuaför ve güzellik salonlarında ucuza yapabileceğini söyleyenlere inanmayın. Estetik operasyonlar sadece, bu alanda uzmanlığı olan doktorlar tarafından yapılabilir.' dedi.

HİJYEN ÇOK ÖNEMLİ

Estetik ve yüz anatomisi konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan bir elin, sebep olacağı her türlü sorunu sonradan doktorların bile düzeltmesinin imkansız hale getirdiğini söyleyen Op. Dr. Kıyak, 'Dudak dolgusu enjeksiyonları ve botoks gibi estetik işlemleri yapmak için gerekli izni olmayan kurumlar ve insanlar, kişierin hayatlarını tehlikeye atıyor. Kuaför, güzellik salonu ve estetik merkezi adı altında dolgu ve botoks yapma yetkisi olmayan yerlerde en büyük sorun hijyen. Yapılan işlemlerde kullanılacak malzemenin iyi koşullarda saklanması ve hijyenik olması gerekir. Bu tarz yerlerde en büyük sorun, temizlik koşullarının ve kullanılacak malzemelerin hijyenden uzak olması ve uygulama sırasında bakteri oluşumuna açık olunması. Hergün yüzlerce kişi bunun azizliğine uğruyor.' dedi.

Estetik müdahaleyi yapacak kişinin medikal bilgisinin çoğu zaman yeterli olmamasının başka bir sorun olduğunu söyleyen Op. Dr. Volkan Kıyak, 'Hijyenik olmayan, donanımsız koşullarda yapılan bilinçsiz estetik uygulamalar, her zaman kötü sonuçlar doğurur. İğnenin nereye, ne kadar girmesi gerektiğini bilinçsizce yapacak biri, yüzünüzün geri dönüşü olmayacak şekilde zedelenmesine neden olabilir. Botoks, dudak ve yüz dolgusu enjeksiyonları yaptığını iddia eden merkezlerde, fiyatlar daha ucuzdur ki yaptırmak isteyene işlem daha cazip görünsün. Fiyatın ucuz olmasının bir nedeni de kullanılan botoks ve dolguların kalitesidir. Çoğu Çin’den gelen ucuz dolgulardır ve çok geçmeden cildinizde reaksiyonlara yol açtığında yapılan işlemin öyle profesyonelce olmadığını da görmüş olursunuz.' dedi.

Sağlığın önemine vurgu yapan Op. Dr. Kıyak, her zaman geçerli bir diplomaya sahip, sertifika ve izin belgelerinin tam olduğu estetik ve plastik cerrahlara ya da bu konuda uzman doktorlara güvenerek sağlığın riske atılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 12:02
YORUM EKLE