Ergenlik Çağında Çocukları Olan Aileler Dikkat!

Ergenlik dönemi çocukların fizyolojik ve psikolojik olarak değişime uğradığı, çocuğun kendi kimliğini sorguladığı ve duyguları ile mantığı arasında gelgitleri yaşadığı, öfke kontrolünü her zamankinden daha zor sağladığı bir dönemdir.

Ergenlik Çağında Çocukları Olan Aileler Dikkat!

Sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar çocuğun genel itibariyle kendi kurduğu arkadaş grubu neticesinde ele çocuğu ele geçirmektedir. Bu dönem yaş grubu da bir çocuğun ergenlik dönemi ile eş değerdir. Çocuk kendi arkadaş çevresinde itibar kazanmak, ezilmemek için bir an bir kereden bir şey olmaz mantığı ile orada yapılanları deneme yoluna girer. Bu zamanla alışkanlığa, alışkanlık da bağımlılığa dönüşür.

Ergenlik döneminde anne ve babalar çocuklarına kesinlikle zaman ayırmalıdır. En azından ayda  bir bile olsa aile toplantıları gerçekleştirilmelidir. Bu aile toplantılarında tüm aile fertlerinin orada bulunması gerekmektedir. Bu toplantıda tüm fertler birbirilerine ses yükseltmeden ve sırayla birbirlerinden beklentilerini, öfkelilerse hangi konuda öfkeli olduklarını sakince konuşmalı ve çözüm odaklı bir yolda ilerlemeleri gerekmektedir.

Davranış şekliniz ve iletişim biçiminizle çocuğunuz hiçbir zaman sizden korkmamalı ve yalan söyleme yoluna gitmemeleri gerekmektedir. Bunun için sabır, tahammül, sevgi ve saygı gerekmektedir.

YORUM EKLE