Ekmek ve Makarnadan Uzak Durulmamalı!

Gazi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen beslenme sempozyumunda açıklamalarda bulunan Obezite Diyetisyenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevin Şanlıer, ekmek ve makarna için oluşturulan algının yanlış olduğunu belirtti. Şanlıer, “Zayıflamak için ekmek ve makarnadan uzak durmamalısınız” dedi.

Ekmek ve Makarnadan Uzak Durulmamalı!

Obezite Diyetisyenliği Derneği ve Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin katkıları ile Gazi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde sempozyum düzenlendi. Hastalıklarda Beslenme Sempozyumu: Karbonhidrat Sayımı adlı sempozyumda Prof. Dr. Nevin Şanlıer açıklamalarda bulundu. Obezite Diyetisyenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Nevin Şanlıer, “Zayıflamak için ekmek ve makarnadan uzak durmamalısınız. Aksine yetişkin bir bireyin günlük olarak 130 gram karbonhidrat tüketmesi gerekiyor” dedi.

Açıklamalarına devam eden Şanlıer, “Yeterli ve dengeli beslenmek şart. Karbonhidratlar insan hayatına oldukça önemli. Günlük enerjimizin yüzde 50-60’ını karbonhidrattan karşılıyoruz. Dolayısıyla ekmekten ve makarnadan uzak durmamalısınız. Yeterli miktarda tüketmeniz ve spor yapmanız zayıflamak için yeterli olacaktır” dedi.

PİŞİRME TEKNİĞİ ÖNEMLİ

Açıklamalarına devam eden Şanlıer, “Makarnayı her şekilde kullanabilirsiniz. Önemli olan onu nasıl pişirdiğinizdir. Etli ürünlerle tüketmek yerine sebzeyle birleştirerek yemeniz gerekiyor. Hepimizin fiziksel durumuna ve yaşına göre tüketmesi gerekiyor” dedi.

Öte yandan sporun bireyler için oldukça önemli olduğunu belirten Şanlıer, “Bir kişi zayıflamak istiyorsa mutlaka spor yapmalı. Spor yaparak zayıflamanız mümkündür. Çevremizde yemek yiyerek kilo verenler çok. Bu da spor yapmaktan ve vücudumuzun ihtiyaçlarını bilmekten geçiyor” dedi.

YORUM EKLE