DSÖ ekibi, 8 ay sonra ilk ölümün gerçekleştiği Çin'de!

DSÖ ekibi, 8 aydan uzun bir süredir ilk kez bir kişinin koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdiği Çin'in Vuhan şehrine gitti. 

DSÖ ekibi, 8 ay sonra ilk ölümün gerçekleştiği Çin'de!

DSÖ ekibi, dünya genelinde 90 milyondan kişiyi enfekte eden koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Vuhan'a araştırma yapmak üzere gitti. Söz konusu ekibin, koronavirüsün kaynağını bulmak için çalışma yürütecekleri ifade edildi. Vuhan Havalimanı'na ulaşan DSÖ ekibini, koruyucu kıyafetler içerisinde oldukları görülen güvenlik personeli karşıladı. 13 kişiden meydana gelen ekibin plastik bir tünelden geçtikleri ve araca bindikleri görüldü. Singapur'da yapılan aktarma esnasında koronavirüs testi pozitif çıkan iki araştırmacı ise Vuhan şehrine gidemedi. Vuhan şehrine giden araştırmacıların öncelikle iki hafta boyunca karantina altında tutulacakları belirtildi. Söz konusu araştırmacıların, daha sonra hastaneler, enstitüler ve hayvan pazarlarında bulunan yetkililerle görüşmelerde bulunacakları kaydedildi. 

Çin'e girmelerine izin verilmemişti

DSÖ'den araştırmacılar, bu ayın başlarında koronavirüsün kaynağını tespit etmek üzere Çin'e hareket etmişler ancak söz konusu araştırmacıların ülkeye girmelerine müsaade edilmemişti. DSÖ'den Dr. Ghebreyesus, DSÖ ekibi için gereken izinlerin Çinli yetkililer tarafından sağlanamadığını belirtmişti. Dr. Ghebreyesus, iki araştırmacının Çin'e gitmek üzere çoktan yola çıktığını ve diğer araştırmacıların da son anda yolculuğa çıkamadığını ifade ederek, bu nedenle hayal kırıklığı yaşadığını söylemişti. 

Çin'de koronavirüs bilançosu

Çin'de 8 aydan uzun bir süredir ilk kez bir insan koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Çin'de 5 Mart gününden beri en fazla vaka tespit edildi. Söz konusu ülkede son bir günde 138 vaka tespit edildi. Heilongjiang isimli eyalette koronavirüs vakaları üç katına fırladı. Çin'de şu ana kadar toplam 87 bin 844 vaka tespit edilirken, 82 bin 324 kişi iyileşti. Ülkede şu ana kadar toplam 4 bin 635 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı zamanlarda sıkı karantina önlemleri uygulayan Çin'de koronavirüs hastalarının evlerinden çıkmalarına hiçbir şekilde izin verilmemiş, söz konusu ülkede vakalar kontrol altında tutulmuştu. Son dönemde Vuhan sokaklarının hareketli olduğu, insanların rahat bir şekilde bir arada bulunduğu, partiler düzenlediği ve konserlere katıldığı görülmüştü. Vuhan'dan gelen görüntüler diğer ülkelerin tepkilerine neden olmuştu. 

Çin'de ortaya çıkan koronavirüsün laboratuvar yapımı olduğunu düşünenler de var, hayvan pazarlarından bulaştığını düşünenler de... Çin'e giden DSÖ ekibinin koronavirüsün kaynağını bulup bulamayacağı bu nedenle merak konusu haline geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER