DSÖ'den Açıklama Geldi! Koronavirüs İnsanlardan Bu Hayvanlara Bulaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic konuya ilişkin açıklama yaptı, binlerce kişinin merak ettiği konuya aydınlığa kavuştu.

DSÖ'den Açıklama Geldi! Koronavirüs İnsanlardan Bu Hayvanlara Bulaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic, Koronavirüsün insanlardan hayvanlara bulaşma  olduğunu vurgulayarak, virüsün diğer hayvan türleri üzerindeki etkilerine  yönelik   dünya Sağlık Örgütü’nün  araştırma yaptığını ifade etti.

Koronavirüs ile mücadele için bütün dünya  aşılamayı  başlatmışken, Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ)  koronavirüsün insanlar ve hayvanlar arasında  yayılıp yayılmadığını ilişkin açıklamalarda geldi.  Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic konuya ilişkin açıklama yaptı, koronavirüsün insanlardan kedilere, köpeklere, rakun köpeklerine,vizonlara, aslanlara ve kaplanlara bulaşabileceğini açıkladı.Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsün diğer hayvanlar üzerindeki etkileyip etkilemediği konusunu araştıran Vujnovic, "Covid-19 esas olarak insandan insana bulaşma yoluyla yayılıyor, fakat Covid-19 zoonotik bir virüs olması nedeniyle insandan hayvana bulaşma bulguları bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Ara taşıyıcının şu anlık bilinemediğini vurgulayan Vujnovic, "Aralarında vizon, köpek, evcil kedi, aslan, kaplan ve rakun köpeklerinin de bulunduğu enfekte insanlarla temas eden birkaç hayvanın Covid-19 testlerinde pozitif sonuç tespit edildi. Virüsün diğer hayvan türleri üzerindeki etkisini inceleme süreci ise devam etmektedir" dedi.

Koronavirüs pozitif olan kişiler hayvanlarla temas etmekten uzak durması gerekmektedir. Koronavirüs testlerinde pozitif  olan kişilere evcil hayvanlarla temasında dikkat olması konusunda  tavsiyesinde bulunan Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Rusya Temsilcisi Melita  Vujnovic, "Şu anda Covid-19 hastalarının ve risk altındaki kişilerin evcil ve diğer hayvanlarla temaslarını sınırlamaları öneriliyor. Covid-19, insan ve hayvan popülasyonları arasında hareket ettikçe virüsün genetik modifikasyonları meydana gelebilir ve bu değişiklikler insanları enfekte eden hastalık için potansiyel sonuçlara yol açabilir" ifadesini kullandı.

Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic ayrıca, diğer potansiyel hayvan rezervuarlarını tespit etmek ve gelecekteki oluşabilecek salgınlardan korunabimek adına için hangi hayvanların virüse karşı duyarlı olup olduğunu anlamanın önemli olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER